Înmormântarea Domnului General Radu Theodoru va avea loc vineri, 12.12.2025, la ora 12.00, la Sfânta Mănăstire Comana. A trăit și a murit ca un om liber
Dragi români de pretutindeni!
Aripile VOIEVODULUI familiei THEODORU și al României au încetat să mai bată.
Aripile domnului general maior aviator, veteran de război Radu Theodoru și-au încheiat zborul, cu 40 de zile înainte de a împlini 102 ani. Zborul necontenit al Domniei Sale spre educație, cultură și cunoaștere, luptând constant, până în ultimele zile, pentru libertatea României și a românilor, pentru respectarea și păstrarea valorilor naționale, a credinței și a tradițiilor neamului românesc.
Domnul general Radu Theodoru nu a precupețit nici un efort în a transmite generațiilor viitoare toate valorile pe care le-a reprezentat, și prin activitatea sa literară, care însumează peste 90 de volume scrise.
Ne va fi imposibil să acceptăm că nu-l vom mai avea alături de noi, familiei în primul rând, tuturor prietenilor, camarazilor, cunoscuților și necunoscuților și, nu în ultimul rând, nouă membrilor Comitetului Director al Asociației General Aviator Radu Theodoru (AGART) care, având același crez, i-am fost alături și, împreună, am desfășurat activități ce decurgeau din statutul Asociației.
Suntem atât de triști acum, când trebuie să ne despărțim de acest TITAN al românității, alături de care fiecare dintre noi am performat și ne-am dezvoltat cultural și spiritual.
Acum, la ceasul despărțirii, cu profund regret și mii de lacrimi, îi dorim, domnului general Radu Theodoru cel mai lin zbor spre Pace și Lumină, spre Împărăția Lui Dumnezeu și Escadrila Îngerilor!
Dumnezeu să-l ierte! Amin!
Membrii Comitetului Director al AGART
Domnul general Radu Theodoru va fi depus în cursul zilei de astăzi la Mănăstirea Comana, județul Giurgiu.
Înmormântarea va avea loc vineri, 12.12.2025, la ora 12.00.
Generalul Radu Theodoru nu a mai apucat să fie băgat la pușcărie pentru crime de gândire. A murit azi, la 101 ani. Ordinea constituțională, pe care era gata să o răstoarne prin conspirația, pentru care era anchetat, poate răsufla ușurată că a scăpat. Desigur, va putea fi anchetat și post-mortem, ca restul inamicilor publici.
Țin minte cum l-am văzut, la un miting din pandemie, apărând în mulțime, când alții se dădeau cu dezinfectant de frică și dacă se uitau pe ecran la mai mulți oameni adunați la un loc. Dacă tot se fac dosare și pentru parastase, cine știe câți au curajul să asiste la slujba de înmormântare. Lui, cu siguranță, nu i-ar fi fost frică. A trăit și a murit ca un om liber.
REACȚIUNEA
ACTIVENEWS
La ActiveNews, care l-a iubit, găsiți AICI numeroase interviuri, informații exclusive și articole despre blândul și aprigul General Radu Theodoru.
Veșnica lui pomenire!
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
S-AU TREZIT OAMENII! Ce fac ”stăpânii lumii” când oamenii devin conștienți. Aflați AICI: 1 MINUT DE ADEVĂR - VIDEO
20.000 de români la protestul anti-Guvern și anti-legea Vexler. Se strigă: “Jos Bolojan!”, “Călin Georgescu este președinte!”. Manifestanții au ajuns în Piața Victoriei și scandează ”Jos Guvernul!”, ”Trădătorii!”. Sute de jandarmi au înconjurat zona
Furtuna Trump la Davos: Discurs Anti-Globalism în fieful WEF: Europa este de nerecunoscut din cauza imigrației. Energia verde, cea mai mare escrocherie a lumii. China vinde eoliene pentru proști. Ce a pățit Macron la ochi? Benzina în SUA: 2 lei litrul!
Ecuația Trump – Iran: De ce a eșuat Operațiunea Fulger
ÎNCEPE DIN NOU - The Times: Banca Angliei trebuie să se pregătească de o criză financiară provocată de Extratereștri
Analiștii avertizează: Cel mai mare colaps al forței de muncă din istorie cauzat de Inteligența Artificială – Situația din România și cele mai amenințate locuri de muncă. Roboți umanoizi la evenimentul CES 2026 - VIDEO
Recomandările noastre
Previziunile lui Călin Georgescu - singurul geopolitician român care a spus încă din 2024 ce va face Trump cu Groenlanda. ”Apa va fi mai prețioasă decât petrolul” - WEF declară 2026 Anul Apei. ”Benzina, 1 leu” - Trump a făcut-o 2 lei litrul - VIDEO
Steagul verde legionar a fost instalat pe Capitoliu încă de pe 6 ianuarie. Avem dovada! Trump, un Ceaușescu încă neexecutat
Persoane: Radu Theodoru (General)
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)