Ion Cristoiu: Eminescu este un mare naționalist! Un model de patriotism, un model de românism. Klaus Iohannis, pe urmele Anei Pauker

Ca om care am studiat ceea ce se numește valorificarea moștenirii culturale pe vremea stalinismului, știu că diferitele regimuri politice din istoria României l-au folosit și l-au luat pe Eminescu, prezentându-l ca model pentru ceva. De exemplu, în anii '50, pentru Partidul Comunist Român deznaționalizat și internaționalizat , adică sovietizat, Eminescu era un internaționalist, autorul cărții ” Împărat și Proletar”, critica burghezia și nu prea avea legătură cu patriotismul.
Am citit mesajul lui Klaus Iohannis și am avut impresia că e mesajul Anei Pauker. Oameni buni, mie nu îmi vine să cred! Klaus Iohannis este președintele României postdecembriste, României care nu mai are nicio legătură cu internaționalismul proletar. Te așteptai să spună că în tânăra generație de astăzi, Eminescu este un model de patriotism, de naționalist. Dimpotrivă...
@ioncristoiu #gîndurileluicristoiu ♬ オリジナル楽曲 - 10分動画
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

M.A.I. i-a făcut DOSAR PENAL lui CĂLIN GEORGESCU!

Soluția Casei Regale pentru unirea imediată a Basarabiei cu România

EXPLOZIV: Mașina unui preot care voia să denunțe activitățile homosexuale ale mai multor episcopi din BOR a sărit în aer pe autostradă!

Europa se prăbușește – e mult mai rău decât vă imaginați

Investigația care detonează scandalul alegerilor din România. Cum au tras sforile progresiștii lui Biden și rețeaua lui Soros ca CCR să anuleze procesul electoral. USAID finanța ”diversitatea” în Justiția română

Panică la Elysée: Este Brigitte Macron bărbat?
Recomandările noastre

Cine e Brigitte Macron? (III) - Coincidențele care au umplut paharul

Șefa Rețelei Minciunilor. USAID-NED-SOROS: Cum și prin cine au atacat ActiveNews și vocile independente din România la fel cum i-au făcut lui Donald Trump și Călin Georgescu. REȚEAUA securist-soroșiștă de la CONTEXT deconspirată chiar din SUA. ANALIZĂ
Secțiuni: Cultură Opinii Politic Prima pagină Publicistică Știri
Persoane: Ion Cristoiu Klaus Iohannis Mihai Eminescu
Locații: România
Subiecte: Mihai Eminescu - simbol național
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (11)