ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Vă mai amintiți acea jenantă emisiune de la Antena 3 CNN din noiembrie 2022, în care realizatoarea Mihaela Bîrzilă lăuda „bocancii lui Nicolae Ciucă”, expuși la un fel de muzeu militar? Dacă nu, puteți revedea acest reportaj chiar aici:

Ați remarcat, desigur, acea întrebare grețoasă a Mihaelei Bîrzilă: „Aceștia sînt chiar bocancii lui Nicolae Ciucă, cu care a luptat în Irak?

Penibilul acestei întrebări a egalat o altă grosolănie din televiziuni, în care o fătucă de la Realitatea TV îl întreba pe Marian Munteanu dacă a fost în Piața Universității în iunie 1990!

Ei, bine, dacă fata de la Realitatea TV a dispărut complet de pe micul ecran, Mihaela Bîrzilă a revenit de ceva vreme, ca și cînd și-ar fi ispășit pedeapsa:

Bocancii lui Nicolae Ciucă „respiră” ușurați, înțelegînd, totuși, că acum e rîndul pantofilor lui Marcel Ciolacu, cei încălțați la Bruxelles, să fie lăudați de Mihaela, cu formula celebră, acum adaptată: „aceștia sînt chiar pantofii în care a transpirat Marcel Ciolacu în drum spre Comisia UE?

Vedeți și Ion Cristoiu: Deși nu a murit ca un erou, Nicolae Ciucă și-a expus uniforma la o expoziție a veteranilor