Jigniți, iritați și îngrijorați, protestăm! Sindicatul Liber Navalistul acuză jocuri politice între Năsui de la USR și olandezii de la Damen Shipyards pentru subminarea celui mai mare șantier naval din Europa
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Membrii Sindicatului Navalistul din cadrul Damen Shipyards, protestează astăzi, 2 septembrie, în intervalul orar 16.30 – 18.00, în fața Casei de Cultură din Mangalia. Printr-o scrisoare deschisă primită de redacția ActiveNews, Laurențiu Gobeajă, președintele sindicatului, precizează că au loc „simple jocuri politice deoarece concedierea a 228 de colegi pare a fi un obiectiv pentru conducerea Damen Shipyards Mangalia și pentru Ministrul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului Claudiu Năsui”. Redăm integral Scrisoarea Deschisă:
Comunicat de presă FSLR - Jigniți, iritați și îngrijorați, protestăm!
Jigniți deoarece deși am beneficiat de promisiunile autorităților cu privire la anularea concedierilor a 228 de salariați din șantierul naval Damen Shipyards Mangalia, am aflat cu mâhnire că au fost doar simple jocuri politice deoarece concedierea a 228 de colegi pare a fi un obiectiv pentru conducerea Damen Shipyards Mangalia și pentru Ministrul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului Claudiu Năsui. Este cel puțin ciudat că revoluția bunei guvernări, în opinia anumitor guvernanți presupune concedieri colective, sărăcie și multă îngrijorare.
Ne așteptam ca salvarea României, deziderat asumat inclusiv din denumirea anumitor formațiuni politice, să demareze cu promovarea interesului cetățenilor români și a interesului național în detrimentul companiilor multinaționale.
Iritați pentru că preluarea managementului șantierului naval din Mangalia de către grupul Damen Shipyards pare să vicieze importanța și interesul cetățenilor români și pe cel al României. De la preluarea managementului de către olandezii de la Damen, numărul salariaților a scăzut constant, subcontractorii au devenit preferați în detrimentul salariaților iar situația comenzilor este una care nu pune în valoare avantajele competitive de care beneficiază șantierul din Mangalia. Angajamentele inițial asumate de către acționari au avut același statut precum promisiunile politicienilor, o poveste frumoasă. Numărul salariaților în loc să crească, a scăzut iar compania se află într-un regres evident sub conducerea managerială a grupului Damen Shipyards, situație care bănuim că nu este stipulată în contractul de asociere asumat de statul român cu grupul Damen.
Suntem îngijorați deoarece este evidentă deteriorarea situației companiei Damen Shipyards Mangalia, într-un context în care preocuparea Ministerului Economiei Antreprenoriatului și Turismului pentru protejarea interesului statului român și pe cel al salariaților Damen Shipyards Mangalia este infimă. Sprijinul absolut și nemijlocit de care conducerea Damen Shipyards Mangalia beneficiază din partea Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului pentru concedierea a 228 dintre colegii noștri probează un dezinteres major pentru salariații șantierului naval din Mangalia și pentru comunitatea din Mangalia. Este îngrijorător că tocmai autoritățile care ar trebui să sprijine și să contribuie la dezvoltarea forței de muncă din sectorul naval aleg să o neglijeze și să o sacrifice pentru interese care uneori exced cadrul național.
Jigniți, iritați și îngrijorați, PROTESTĂM în data de joi 02 SEPTEMBRIE 2021, în intervalul orar 16:30 – 18:00 în fața CASEI DE CULTURĂ din Mangalia deoarece condamnăm cu fermitate decizia de concediere a 228 de salariați ai Damen Shipyards Mangalia, colegii noștri.
Solicităm conducerii Damen Shipyards Mangalia și Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului realizarea unor demersuri concrete și imediate pentru operaționalizarea următoarelor:
1. Adoptarea unor măsuri de evitare a restructurării forței de muncă din cadrul șantierului naval Damen Shipyards Mangalia;
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Economie Politic Prima pagină Știri
Persoane: Claudiu Năsui Laurențiu Gobeajă
Subiecte: protest Șantierul naval Mangalia
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)