LOCVACITATEA ORTODOXĂ A ÎNTÂISTĂTĂTORILOR TĂCUȚI
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
În
urmă cu vreo doisprezece ani, prin vara lui 2008, scriam în Foaia
pentru minte, inimă și literatură din Gazeta
de Transilvaniaun text intitulat Locvacitatea
greco-catolică a Vaticanului tăcut cu referire la muțenia ce cuprinsese brusc Vaticanul după
evenimentul de la Timișoara când, cu prilejul sfințirii bisericii
greco-catolice cu hramul „Sf. Maria – Regina Păcii și a
Unității”, la momentul împărtășaniei, străpuns de
„întemeiate dispoziții sufletești”, Mitropolitul ortodox al
Banatului de atunci, Nicolae Corneanu, a plecat din
mijlocul credincioșilor și a intrat în altar, unde a cerut
permisiunea de a se împărtăși.
Astăzi, adaptarea titlului nu este legată de vreo altă „năzdrăvănie” din jurul Sfintei Euharistii, ci de locvacitatea, ortodoxă desigur, a sinodului tăcut, căci după cum se pare, la vreme pandemică tăcerea a devenit endemică.
Cu nici o lună și jumătate în urmă, în vâlva prilejuită de măsurile nătângi (dacă nu cumva de-a dreptul dușmănoase) ale autorităților privind accesul la pelerinajul de la Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași, IPS Teodosie făcea următoarea declarație:
Sufletul poporului nostru este rănit, pentru că cel mai mare pelerinaj care aducea pace în sufletele credincioșilor care mergeau acolo la sfânta raclă iată este confiscat de cei care nu au credință. Numai cine nu înțelege a putut să facă așa ceva. Este o lipsă de credință și de afecțiune față de semenii noștri credincioși, care aveau dreptul să meargă acolo, să se apropie de sfințenia întruchipată, de sfințenia care are o istorie de alinare a înaintașilor noștri. În fiecare an, acest pelerinaj era așteptat. Am aflat că oameni chiar din străinătate au venit și anul acesta la pelerinaj și, din nefericire, nu pot să ajungă la sfânta raclă, neavând buletin de Iași. Suntem în gândul și în glasul Înalt Preasințitului Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei care își exprimă durerea față de pelerinii care cu sete așteptau să se apropie de Sfânta Parascheva, să le fie cu adevărat un popas de nădejde, de alinare, de bucurie.
Și astăzi? Când pelerinajul de la Peștera Sfântului Apostol Andrei este interzis, ce tăcere asurzitoare vine dinspre Mitropolia Moldovei! Înalt Preasfințite Teofan, mesajul Evangheliei Mântuitorului, cine l-o fi adus pe aceste meleaguri, trecând și prin Argeșul natal, ori prin Oltenia străbună și până în Moldova lui Ștefan cel Mare? Te pomenești că Sfânta Cuvioasă Parascheva! Ori poate că Apostolul Andrei, cel dintâi chemat, nu face parte și din ortodoxia dumneavoastră?
Deunăzi Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a trimis un „ucaz” de îndrumare către tot creștinul drept măritor privind criteriile pe care se cuvine să le aibă în vedere la alegerile parlamentare. Întru totul de acord. Ca dealtfel și Preasfințitul Vincențiu al Sloboziei și Călărașilor. La întronizare, Înalt Preasfințitul Calinic ne-a prevenit că la dânsul nu merg aranjamentele. Înalt Prea Sfinția Voastră, având în vedere tăcerea ce v-a năpăstuit brusc în ceea ce privește Pelerinajul de la Peștera Sfântului Andrei, credeți că sunteți comform cu toate cele zece criterii recomandate nu demult credincioșilor creștini? Ori poate și prin acele ținuturi Evanghelia o fi ajuns de la nord, de la est ori de te miri unde sau te pomenești că a adus-o Sfântul Ioan cel Nou? La Călărași o fi venit de pe la bulgari odată cu Ioniță Asan?
În Pastorala Sfântului Sinod la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2020găsim scris următoarele:
Rodirea Evangheliei iubirii smerite și milostive a lui Hristos în spiritualitatea poporului român a condus la manifestarea iubirii față de Dumnezeu și de aproapele în forme concrete, exprimate fie individual și spontan, fie instituțional și sistematic.
Care Evanghelie Preafericirea Voastră și Înalt Preasfințiților și Preasfinților Părinți? Evanghelia sfinților locali sau a pelerinajelor locale? Sântul Apostol Andrei, creștinătorul românilor mai face parte din Biserica neamului ăsta năpăstuit pe care îl păstoriți sau nu?
Domnule Vasile Bănescu, apropos, cum mai stați cu solipsismul? În general, că de moral și prințip, vorba lui Caragiale, nici nu poate fi vorba.
Andrei se tâlcuiește bărbat. Dar voi? Voi ce sunteți?
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Știri
Persoane: IPS Teodosie
Locații: Constanţa județul Iași
Subiecte: pelerinaj Sfântul Andrei Sfântul Sinod
Organizații: Arhiepiscopia Tomisului Biserica Ortodoxă Română
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (4)