La 100 de ani, generalul Ion Dobran a survolat Arcul de Triumf la parada de 1 Decembrie
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Are un veac de viață, ca România, și este cel mai în vârstă militar care a participat la defilarea de Centenar. Și nu oricum, ci în zbor, deasupra Capitalei, survolând Arcul de Triumf, în timpul Paradei. Generalul Ion Dobran este cel care, în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, s-a numărat printre militarii care ne-au apărat granițele.
Sâmbătă, de Ziua Națională, Generalul Ion Dobran a fost într-unul dintre avioanele Iacărilor Acrobați, cei care au încheiat momentul aviației și au desenat pe cer un super steag tricolor. Ion Dobran are 100 de ani fără două luni, a doborât în râzboi 11 avioane inamice și a mai survolat Arcul de Triumf în 1946, de ziua Regelui Mihai, potrivit tvr.ro
În avionul pilotat de Dan Ștefănescu s-a aflat generalul Dobran, singurul pilot de vânătoare român din al Doilea Război Mondial rămas în viață.
Veteranul a savurat fiecare clipă petrecută în zbor deasupra Capitalei.
Prezenți pentru a patra oară la parada de 1 Decembrie, Iacării s-au gândit că, avându-l la bord pe unul dintre așii aviației de vânătoare din al Doilea Război Mondial, pot marca cel mai bine 100 de ani de România.
Nu este prima experiență de acest gen din acest an a generalului Dobran. În luna mai, a zburat tot cu avionul lui Dan Ștefănescu pentru a participa la comemorarea unui alt mare pilot de vânătoare român: Constantin "Bâzu" Cantacuzino. Atunci, Dobran a fost extrem de bucuros pentru că s-a putut întoarce la manșă după o pauză de câteva zeci de ani.
Ion Dobran este unul dintre cei mai eficienți piloți de vânătoare români din Al Doilea Război Mondial. A participat la 340 de misiuni de luptă și a avut parte de 74 de lupte aeriane.
Dobran a reușit să doboare 11 aparate inamice și a supraviețuit după ce a fost și el doborât de 3 ori.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Știri
Persoane: Ion Dobran
Locații: București
Subiecte: Al Doilea Război Mondial Anul Centenarului Veterani de război Ziua Națională a României 1 decembrie
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)