Lider UDMR: Nu am decis dacă participăm la Ziua Națională. Dacă participăm, atunci vrem să luăm și cuvântul!
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
UDMR rămâne ostilă față de Ziua Națională a României, așa cum a făcut în ultimii ani de 1 Decembrie.
Liderii UDMR Covasna nu au luat încă o decizie cu privire la participarea la manifestările ce vor fi organizate pe 1 Decembrie în județ, cu prilejul Zilei Naționale a României și aniversării Centenarului Marii Uniri, însă dacă vor veni, vor dori să ia cuvântul cu privire la „experiența foarte, foarte tristă'' din ultimii 100 de ani cu privire la respectarea promisiunilor pentru minorități din Declarația de la Alba Iulia, a afirmat președintele județean al Uniunii, Tamas Sandor, potrivit Agerpres.
„Decizia o să o luăm pe parcursul lunii noiembrie, dar s-a ivit această posibilitate din partea noastră. Dar, dacă participăm, atunci vrem să luăm și cuvântul. Și dacă luăm cuvântul, vrem să și spunem ceva, iar ceea ce o să spunem o să fie experiența noastră de 100 de ani și, desigur, vom aminti articolele din Declarația de la Alba Iulia (...) Iar experiența noastră în 100 de ani este foarte, foarte tristă în ceea ce privește promisiunile cuprinse în Declarația de la Alba Iulia referitoare la minoritățile naționale", a declarat, pentru AGERPRES, liderul UDMR Covasna, Tamas Sandor, care este și președintele Consiliului Județean.
El a ținut să sublinieze că instituția pe care o conduce a contribuit financiar în fiecare an la organizarea manifestărilor dedicate Zilei Naționale a României.
„Consiliul Județean în fiecare an a fost coorganizator al acestor manifestări. Și anul acesta va fi coorganizator și, pe lângă municipiul Sfântu Gheorghe, al doilea finanțator al acestui eveniment", a mai spus Tamas Sandor.
Liderii UDMR Covasna nu au onorat nici anii trecuți Ziua Națională a României, deși au fost invitați de către reprezentanții comunității românești.
În 2017, primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, a declarat pentru AGERPRES că respectă Ziua Națională a României, dar că pentru comunitatea maghiară nu este o „zi de sărbătoare".
„Aștept momentul în care Ziua națională a României poate să fie o sărbătoare pentru toți cetățenii României. 1 Decembrie nu este o asemenea zi (...) Eu respect, deci vreau să fie foarte clar, că noi respectăm ziua de 1 Decembrie, respectăm faptul că 90 la sută din populația României consideră că această zi este zi de sărbătoare, însă nu considerăm că trebuie să sărbătorim alături, în condițiile în care pentru noi nu este o zi de sărbătoare. Și vreau să subliniez că nu este zi de doliu. Deci, faptul că nu e zi de sărbătoare nu înseamnă că ar fi zi de doliu. Dar nu este zi de sărbătoare pentru noi. (...) Ne dorim ca să devină 1 Decembrie zi de sărbătoare și pentru noi și ar putea deveni zi de sărbătoare dacă s-ar respecta ce s-a promis pe 1 decembrie 1918 comunității maghiare. Sau o altă soluție ca să sărbătorim împreună de Ziua Națională a României ar fi să găsim o dată care să fie sărbătoare pentru noi toți cum ar fi, spre exemplu, Revoluția din Decembrie 1989", a declarat primarul Antal Árpád, care este și liderul UDMR Sfântu Gheorghe.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Știri
Locații: Alba Iulia Covasna
Subiecte: Anul Centenarului Centenarul Unirii
Organizații: UDMR
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (3)