Luminița Arhire: O FORMĂ DE PROTEST
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Măi popor, ție nu-ți sună cunoscut ce se-ntâmplă?
Ce-a făcut George Simion, de-l anchetează astăzi bravii procurori? Păi, a „instigat” la alcătuirea de liste, false, cred... Dar ce făcuse Dragnea Liviu la referendumul de demitere a Petrovului, în 2012? Păi, și el cam „instigase” ca oamenii să iasă la vot (adică era cât pe ce să se aprobe de către organizatori niște tombole cu mici cadouri pentru cetățenii responsabili care se prezentau la vot, dar a ieșit deranj și tombolele nu s-au mai făcut până la urmă). S-a clamat, atunci, fraudarea unui milion și jumătate de voturi... la sfârșit, doar vreo 800 de „bucăți” au fost dovedite, dar, hei! s-a făcut dreptate! Iar instigarea, ooooo!!!!, instigarea făptuită de Dragnea a rămas! Și a fost sancționată cu închisoare cu suspendare.
Ce-au făcut procurorii cu listele ălora de votaseră la Referendum? Le-au confiscat, i-au căutat pe păcătoși, i-au pus să jure... i-au băgat la „onoranta instanță”... și mulți nici n-au mai recunoscut că au votat, de frică să nu-i ia potera. Ce fac astăzi procurorii cu listele de susținători ai unui candidat, în sprijinul căruia a „instigat” George Simion? Le iau, le verifică, îi caută pe ăia care au semnat, îi pun să semnez în fața lor, ca să poată compara... la fel, mulți vor zice că nu-i semnătura lor, ca să nu se spună că n-au „cooperat” cu organele de anchetă.
În schimb, pentru Clotilda, rezemată-n cadrul ușii și supraveghind cum scormonesc niște intruși în sacii cu voturi, a fost în regulă. Sacii au fost confiscați de către „oamenii legii” și cu ocazia asta nu s-a mai putut face renumărarea buletinelor de vot. Au fost depozitați undeva unde a plouat peste ei. Ghinion! Și sacii de la Referendum au fost confiscați, tot așa, și nu s-a mai făcut vreo numărătoare de control. A plouat, a nins peste ei, s-au spart țevi peste ei, s-au umplut de mucegai, poate când s-au mai uscat o fi fost și-un mic incendiu care n-a putut fi localizat în timp util, cine mai știe? Și, ghinion! Nu s-a mai putut verifica nimic. Oricum, se dăduse, pentru orice eventualitate, când abia se crăpa de ziuă, o erată.
A doua zi după ce PSD a pierdut, cu maxim răsunet, alegerile pentru europarlamentarele din 2019, l-au umflat pe Dragnea! Ghinion plus coincidența dracului, de data asta! George Simion, măi dragă, ia vezi mata că duminică sunt europarlamentarele... dacă nu-ți iese numărătoarea, mi-e că aud „din off” un cristalin sunet de cătușe. C-așa fac „oamenii legii”. Nici măcar părul nu și l-au schimbat, darămite, năravul!
Eu nu am urmărit această campanie electorală căci nu m-a interesat, dar, chiar și așa neatentă cum am fost, n-am putut să nu remarc blocada mediatică aproape generalizată împotriva AUR. Credeți că „monstruoasele colaliții” sau „bisericuțele de conjunctură electorală”, cum vreți să le spuneți, se tem de AUR pentru ca să nu cumva să le sufle chiflele de sub nas, la locale? Evident, nu! Miza este numai și numai la EUROPARLAMENTARE! Acolo este pericolul.
Mai țineți minte cum erau caracterizați alegătorii PSD pe când PSD-ul era câh! în ochii intelectualilor civici, ONG-urilor finanțate de diverși licurici și ai ambasadelor? Analfabeți... bătrâni... săraci... atârnători la buget... cu o instrucție primară... asistați social... proști... știrbi... încredințați că pământul e plat ca o clătită... Astăzi, electoratul PSD este select, nu glumă, în schimb alegătorii AUR sunt analfabeți... bătrâni... săraci... atârnători la buget... și puneți dumneavoastră restul, că nu-mi place să mă repet. Deoarece, la fel, activismul progresist nici măcar părul nu și l-a schimbat, darămite, năravul!
Așa că... pe mine toate aceste întâmplări de ultimă oră m-au convins pe ce listă de viitori europarlamentari să pun ștampila duminică. E și asta, cred, o formă de protest!
........................................................................................
P,S. „În 2016, la alegerile locale, organizația Inițiativa România depunea o plângere penală la DNA privind falsificarea semnăturilor de susținere pentru unii candidați PNL la primăriile din București «A existat și o expertiză grafologică, era clar că semnăturile sunt falsificate... Concluzia a fost că da, s-au falsificat semnături, dar pentru că nu mai era de competența procurorilor DNA, pe legea 78/2000, au declinat dosarul», povestește membrul fondator al Inițiativei România ce s-a ales de primul dosar penal de falsificare de semnături electorale.” (ROMÂNIA EUROPA LIBERĂ, ro, 24 septembrie 2019)
„Apar informații halucinante în scandalul semnăturilor falsificate pentru alegerile prezidențiale. Listele mai multor candidați au fost anulate de BEC după ce angajații au constatat că ar exista semnături false. CCR i-a reintrodus pe o parte din candidați în cursă. Angajații BEC fac însă acuzații grave, sub protecția anonimatului.(RENAȘTEREA. ro, 30 septembrie 2019)
„Poliția Predeal a deschis un dosar penal in rem pentru «fals în înscrisuri sub semnătură privată» în urma sesizărilor potrivit cărora primarul interimar al orașului a întocmit și semnat pentru conformitate mai multe liste de susținere ale ALDE la alegerile pentru Parlamentul European. Pe listele de susținători ai ALDE ar exista semnături false, inclusiv ale unor persoane decedate.” (EVZ. ro, 16 mai 2019)
Și așa mai departe... La fiecare strângere de semnături a fost fix aceeași poveste. Dar numai acum se dau televiziunile de ceasul morții și ne lămuresc, cu voci grave, că presupusa „instigare” e un fel de crimă cu premeditate, deoarece legea și numai legea și mereu legea...
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Dezvăluiri Opinii Prima pagină Știri
Persoane: Florian Coldea George Simion Liviu Dragnea
Locații: România
Subiecte: Alegeri 2024 ascensiune Coldea
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (6)