Mâine vom afla dacă putem merge fără amendă la pelerinajul de Sfântul Andrei. Răzvan Ionescu îi ia apărarea Înaltului Teodosie: Au ieșit, din nou, Legiunile de demoni
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Magistrații Tribunalului Constanța au analizat astăzi procesul în care Arhiepiscopia Tomisului a solicitat suspendarea Hotărârii CJSU Constanța care împiedică pelerinajul la peștera Sfântului Andrei din județ pentru persoanele care nu au domiciliul ori reședința în apropierea acesteia, transmite Ziua de Constanța.
ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a fost azi să pledeze personal pentru ca pelerinajul tradițional la Peștera Apostolului Românilor să fie permis tuturor credincioșilor doritori, din întreaga țară, fără discriminare. La ieșirea de la Tribunal, Arhiepiscopul a informat că instanța a promis că va lua o hotărâre mâine, de la 9.30.
Ședința de azi a fost o primă victorie pentru dârzul ierarh, pentru că inițial, după cum a scris ActiveNews, magistrații Tribunalului Constanța anunțaseră că vor analiza de abia pe 4 decembrie, după sărbătoarea Sfântului Andrei, cererea privind suspendarea hotărârii CJSU care împiedică accesul la peștera Sfântului Andrei pentru pelerinii care nu au domiciliul sau reședința în localitatea în apropierea căreia situată peșterea.
Înaltul prelat a cerut credincioșilor să se roage pentru buna luminare a judecătorilor și dreapta hotărâre. În acest sens este de remarcat că pelerinajul de Sf. Dimitrie Basarabov de la București a fost organizat exemplar în comparație cu "pelerinajul" zilnic de la Metrou (foto de ieri, 23 noiembrie 2020, de Cornelius Florin Stoica).
![](https://www.activenews.ro/documente/Pelerinaj metrou.jpg)
În acest context ne bucurăm să anunțăm azi debutul editorialistic la ActiveNews al cunoscutului exeget Răzvan Ionescu.
După ce l-a turtit pe activistul bolșevic CTP, printr-o opinie pertinentă care a făcut valuri online, ca replică la atacul incalificabil al tonomatului regimului la adresa Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, astăzi Răzvan Ionescu scrie în apărarea Înalt Preasfințitului Teodosie. Răzvan Ionescu observă cum IPS Teodosie este încolțit în aparență din două direcții ale Legiunii de demoni (Marcu 5:8,9; Luca 8:30; Matei 8:29-32). Din zona progresiștilor cât și din zona "conservatorilor", cu numele. Spunem în aparență pentru că, în realitate este vorba de același creuzet. Dacă Răzvan Ionescu crede că unul dintre atacatorii de duzină ai Înaltului Teodosie "stă drepți când vede poza Căpitanului", noi credem că, mai curând, el stă aplecat, în poziție regulamentară, patrupedă, în fața lenți-coloneilor care l-au "intromisionat".
"De opt luni de zile creștinii sunt considerați mai nocivi decât frizerii, magazinele, piețele, transportul în comun, jocurile de noroc, damele de pe centură și parangheliile politicienilor care din când în când se mai scapă – deh! - la câte-o dușcă, de teamă ca nu cumva boborul să se vatăme.", scrie Răzvan Ionescu în Opinia sa.
"De la declanșarea pandemiei IPS Teodosie alias „Mache” slujește zi de zi Sfânta Liturghie adăugând spre miezul nopții în zilele de joi și sîmbătă acatiste rostite la icoană în genunchi. De opt luni de zile, zi de zi. Nu contează dacă în Catedrala din Constanța sunt zece, câteva zeci sau sute de credincioși. El este acolo. În schimb i se reproșează Odovania Sfintei Învieri (originalul fiind cenzurat de cei responsabili cu vătămarea țării ăsteia de trei decenii încoace).", mai afirmă editorialistul ActiveNews.
"Doar cei răuvoitori sau care nu au fost în viața lor la Peștera
Sfântului Apostol Andrei pot pune la îndoială condițiile naturale pe
care locul le oferă spre protecția sanitară cerută. Spațiul este de
câteva ori mai mare decât la Iași sau București, nemaivorbind de pădurea
care înconjoară lărgimea locului. În plus, chiar și în vremuri normale
pelerinajul era supravegheat de 250-350 de jandarmi. Să zicem că ne
aflăm în 2 decembrie. Pelerinajul n-a avut loc. Parada militară de 1
decembrie s-a desfășurat (cum zicea careva) doar în fața
reprezentanților, boborul a fost protejat și de astă-dată la căldurică,
bine frăgezit, numai bun să iasă pe 6 decembrie la vot.", remarcă Răzvan Ionescu în Opinia sa, pe care vă invităm să o citiți integral AICI, cu mulțumiri aduse autorului.
Cât despre împielițatul conservă-tor la care se referă autorul, ca să fie cât mai clar cum stau unele murături la borcan cu zecile de ani, cum este Cazul pseudonimului Răzvan Codrescu, pe numele lui real Adolf Vasile Marian (?!), îi reproducem aici, cu scuze aduse cititorilor noștri, și panseurile din fundul gândirii lui:
![](https://www.activenews.ro/documente/Codrescu Razvan - atac la Teodosie.png)
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Persoane: IPS Teodosie Răzvan Codrescu Răzvan Ionescu
Locații: Constanţa
Subiecte: pelerinaj Sfântul Andrei
Organizații: Arhiepiscopia Tomisului
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)