ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Secretarul de stat american Marco Rubio s-a deplasat luni la Jeddah, în Arabia Saudită, pentru a discuta cu omologii săi ucraineni despre posibilitatea păcii, a anunțat duminică biroul său, transmite dpa, potrivit Știripesurse.

Rubio va efectua această vizită, care va dura până miercuri, "pentru a promova obiectivul președintelui (Donald Trump - n.r.) de a pune capăt războiului Rusia-Ucraina", se arată în comunicatul transmis.
 
 
El se va întâlni și cu prințul moștenitor saudit Mohammed bin Salman la Jeddah. Miercuri, secretarul de stat va călători apoi în Canada pentru o întâlnire cu omologii săi din celelalte state membre ale G7.

Marco Rubio se întâlnește cu ucrainenii

Biroul lui Rubio nu a precizat exact cu cine se va întâlni oficialul american, dar președintele ucrainean Volodimir Zelenski a spus că omologii ucraineni ai lui Rubio sunt șeful cancelariei sale, Andrii Iermak, ministrul de externe Andrii Sîbiha și ministrul apărării Rustem Umerov.

Zelenski a confirmat planul său de mult timp cunoscut de a se întâlni luni și cu prințul moștenitor al Arabiei Saudite.

Această țară este, de asemenea, în discuție pentru o posibilă întâlnire între președintele american Donald Trump și președintele rus Vladimir Putin la o dată ulterioară.