Monica Macovei oficial penală. Soroșista a fost condamnată definitiv la închisoare cu suspendare. Bomba e că este posibil ca ei să i se datoreze comunicatul anti-Teodosie pentru că a primit ispășire ”în folosul comunității” la Patriarhie
Monica Macovei, fost ministru al Justiției în urma traficului de influență al lui George Soros pe lângă președintele-turnător Traian „Petrov” Băsescu, vinovată de producerea unui accident rutier grav și de inducerea în eroare a Justiției prin minciuna publică de pe Facebook unde afirma că un motociclist i-a lovit mașina și nu invers, a fost condamnată definitiv.
Marți, 10 decembrie 2024, Curtea de Apel Constanța a decis condamnarea fostei candidate M10 la prezidențiale la șase luni cu suspendare, pentru vătămare corporală din culpă. Partidul M10 era fondat de Monica Macovei împreună cu Adrian Papahagi și alți traseiști de la PDL. Macovei a mai fondat asociația homosexualilor din România ACCEPT și a fost membră a conducerii universității lui Soros de la Budapesta (FOTO). În regimul Ceaușescu Macovei a fost procuror comunist iar în regimul Iliescu a fost însărcinată de procurorul general Robu cu anchetarea studenților aduși de mineri la Unitatea militară de la Măgurele.
Curtea de Apel Constanța i-a impus fostului ministru al Justiției să „frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probațiune București sau organizat în colaborare cu instituții din comunitate”. Anterior fusese trimisă de instanță să presteze la spații verzi.
Acum, Monica Macovei a fost obligată să presteze o muncă neremunerată în folosul comunității, în cadrul Arhiepiscopiei Bucureștilor sau Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Sector II București – pe o perioadă de 60 de zile, potrivit Ziarului Amprenta. Pedeapsa aceasta s-ar putea să fie mai grea decât cea cu închisoarea având în vedere că anticreștina susține că aparține cultului greco-catolic.
Se pare că Monica Macovei și-a început încă de azi ispășirea pedepsei la Patriarhie, dacă e să nu luăm după comunicatul eronat dat împotriva lui IPS Teodosie.
Dosarul penal a fost instrumentat de procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța.
Amintim că la data de 27 septembrie, prin rechizitoriul nr.
953/P/2022 al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța, s-a
dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a Monicăi Luisa
Macovei sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din
culpă, transmite ȘtiripeSurse.
„În fapt, s-a reținut că la 08.10.2022, Monica-Luisa Macovei conducea autoturismul pe DN 39, în apropierea municipiului Mangalia și, din cauza pătrunderii pe contrasens, a intrat în coliziune cu motocicleta condusă de către I.C., provocându-i acestuia leziuni care au necesitat 110 – 120 zile de îngrijiri medicale, dacă nu survin complicații, viața fiindu-i pusă în primejdie. Facem precizarea că sesizarea instanței cu rechizitoriu reprezintă o etapă procesuală prevăzută de Codul de procedură penală, situație care nu poate înfrânge în niciun mod principiul prezumției de nevinovăție", conform procurorilor.
Totodată, Monica Macovei a fost citată pentru astăzi, 10 decembrie 2024, la Judecătoria Mangalia, în procesul pe latură civilă (vizând daunele), în urma accidentului de pe DN 39. La instanța din Mangalia s-a prezentat Constantin Ilie, motociclistul care a fost victimă a accidentului.
Dosarul civil, aflat pe rolul Judecătoriei Mangalia, este disjuns din cauza penală, în care Monica Macovei a fost condamnată pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă, descris mai sus.
Constantin Ilie a explicat că procesul de astăzi a fost amânat pentru ianuarie 2025. „Ne-am prezentat la termenul de astăzi pentru obiecțiuni la raportul de expertiză medicală. Părțile celelalte din proces au cerut o amânare, pe motiv că nu au apucat să ia la cunoștință și să analizeze mai bine, să formuleze opinii și s-a acordat un alt termen, respectiv, 21 ianuarie 2025", a explicat acesta.
„Starea mea de sănătate este aceeași ca ultima dată, nicio îmbunătățire, nimic. Urmează alte intervenții și proceduri medicale. Legat de speranțe, dacă mai am, cred că vor fi mici corecturi, nu ceva deosebit, referitor la mobilitatea genunchiului, la cot, căci acestea sunt problemele cele mai grave. Vedem ce o să mai iasă la RMN", a mai spus Constantin Ilie, referitor la starea sa de sănătate, pentru Ziarul Amprenta.
Victima accidentului, Constantin Ilie, a afirmat că în cele aproape 12 luni de spitalizare Monica Macovei nu l-a căutat niciodată, darămite să-și mai ceară și scuze că l-a nenorocit pe viață.

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
UE interzice apicultorilor prin lege să susțină că mierea este sănătoasă
Efectul Alaska: Răsturnare de situație în Ucraina
INTERNETUL A BUBUIT: Statul vrea să ne numere fiecare kilometru. Monitorizarea mașinilor noastre se va face continuu, "în permanență", prin satelit. Pași majori pentru Controlul Total, prin PNRR
Washingtonul confirmă: în România a fost Lovitură de Stat! – Regimul tâlhăresc Dan-Bolojan - De care parte a Șervețelului vom pica în Alaska?
Valerian Stan aruncă bomba: Spre cinstea lui, Nicușor Dan are intenția de a renunța la un mandat nelegitim “de o natură și o gravitate fără precedent”
ADEVĂRATA BOMBĂ DE LA WASHINGTON: TRUMP ȘI PUTIN AU DISCUTAT DESPRE LOVITURA DE STAT DIN ROMÂNIA. TULSI GABBARD A PREGĂTIT DOSARUL SECRET
Recomandările noastre
Secțiuni: Eveniment Justiție Armată Servicii Prima pagină Știri
Persoane: Monica Macovei Soros
Locații: Constanţa România Mare
Organizații: Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța Rețeaua Soros
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)