O elevă din Iași a obținut Premiul I la Olimpiada Națională de Limba spaniolă, fără a studia limba la școală și fără meditații
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
O elevă din Iași a obținut cel mai mare punctaj la Olimpiada Națională de Limba spaniolă, cu toate că nici nu studiază limba la școală și nici nu face meditații, relatează RomâniaTV.
Maria-Alexandra Popescu, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Iași, e foarte pasionată de limba spaniolă, iar această pasiune i-a adus Premiul I la etapa națională a olimpiadei.
Eleva de 17 ani este la profilul Filologie – bilingv engleză. Pentru ea, limba spaniolă a devenit interesantă încă din copilărie, când se uita la tot felul de desene animate în această limbă. Mai târziu, prin clasa a VIII-a și dorit foarte mult să învețe limba și a început să o studieze singură. A vrut să urmeze și cursuri de limba spaniolă, dar nu a găsit deloc în Iași. Mai apoi s-a înscris la Palatul Copiilor, la un curs de civilizație și cultură spaniolă.
„Sunt o fire destul de autodidactă, îmi place mult să învăț și să descopăr singură. Anul acesta, când am aflat că voi participa la etapa națională, mi-am dorit să obțin un punctaj destul de bun. Chiar nu mă așteptam să am cel mai mare punctaj, peste 90 de puncte. Am încercat să găsesc pe cineva care să mă ajute în acest drum și am dat peste doamna María Álvarez Gutiérrez de la Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iași, care m-a ajutat în ultimele trei-patru luni”, a povestit Alexandra.
Ca să învețe tot mai bine, Alexandra s-a asigurat că e înconjurată de limba spaniolă. A început să citească, să asculte muzică și să se uite la filme în spaniolă. „Pe mine m-au ajutat lucrurile acestea. Când ai doar cărți de gramatică și încerci să înveți din ele, nu prea este atât de folositor, însă când te înconjori realmente de această limbă, este mai ușor”, a mai spus ea.
Diriginta elevei, Serinella Zara, profesoară de limba română la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Iași, a spus că e foarte mulțumită de rezultatele obținute de eleva sa.
„Pentru că merită, pentru că este succesul ei aproape în exclusivitate, pentru că a luat Premiul I la Olimpiada de Spaniolă, clasa a XI-a, cu cel mai mare punctaj, v-o prezint pe Alexandra Popescu care NU studiază spaniola la școală, dar o pasionează enorm această limbă și cultură! Eu sunt doar diriginta ei și mă bucur imens pentru ea!”, a scris Serinella Zara.
Un absolvent al Colegiului Național „Mihai Eminescu” și profesor de limba engleză la acest liceu a decis, alături de soția lui, să-i ofere Alexandrei o excursie în Spania, spunând că și lui i-a fost întinsă o mână de ajutor la momentul potrivit.
„Nu am cuvinte, nici nu știu cum să îi mulțumesc. Am vorbit cu dumnealui la telefon și mi-a spus să aleg o dată și un loc, iar el îmi va plăti acel weekend. Am cunoscut persoane care să mă sprijine, să mă ajute, însă astfel de gesturi nu a mai făcut nimeni pentru mine. Îi sunt recunoscătoare! Nu am mai fost niciodată în Spania și tocmai de aceea îmi voi aminti toată viața că el a fost cel care mi-a oferit această oportunitate”, a spus olimpica din Iași.
Alexandra e pasionată și de muzică, face pian de la vârsta de cinci ani și cântă în Corul Angeli. Anul trecut, a fost premiată la nivel județean la Olimpiada de Limba română, Olimpiada „Lectura ca abilitate de viață” și la Concursul național de creație literară „Tinere condeie”, iar diriginta sa spune despre ea că este „mult prea modestă”.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Educație Eveniment Prima pagină Social Știri
Persoane: Maria-Alexandra Popescu
Subiecte: olimpiadă limba spaniolă
Organizații: Ministerul Educației Naționale
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (4)