ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Doi copii, în vârstă de 4 și 6 ani, au fost uciși într-un atac israelian la periferia Beirutului, trupurile lor fiind descoperite în timpul operațiunii de salvare, a anunțat Ministerul Sănătății libanez. Anterior, o femeie a fost declarată moartă în atac, informează TASS.

Numărul răniților a crescut de la 68 la 74, acestora li s-a acordat asistență medicală în spitalele din Beirut; 65 de persoane au fost externate din spitale, în timp ce restul necesită intervenții chirurgicale. Îndepărtarea dărâmăturilor continuă; martorii oculari cred că numărul morților ar putea crește.

La 30 iulie, avioanele israeliene au tras patru rachete asupra suburbiei Dahieh din Beirut, considerată un bastion al Hezbollah. O clădire cu patru etaje a fost distrusă, iar clădirile și mașinile parcate în apropiere au fost avariate.

Atacul a vizat eliminarea comandantului militar al Hezbollah, Fouad Shukr. Acesta a decedat ulterior în urma rănilor provocate de explozie.
 

Erdogan va trimite forțe turcești dacă Israelul va intra în Liban

Dr. Alon Liel, fost director al Ministerului de Externe și fost ambasador al Israelului în Turcia, a comentat despre posibilitatea unei invazii turcești a Israelului în lumina recentelor amenințări ale președintelui turc Recep Tayyip Erdogan de a interveni în războiul Israel-Hamas, dr. Liel. a declarat marți Radio North 104.5FM citat de Jerusalem Post.

„El sugerează că ar putea încerca să sporească asistența militară pentru a-i ajuta pe palestinieni în lupta lor, atât Hamas, cât și pe cei care luptă în Cisiordania”, a spus dr. Liel lui Gadi Ness.

Dr. Liel a adăugat: „A încercat anterior acest lucru când a stabilit un cartier general în Turcia pentru ei, intenționând posibil să conducă operațiuni militare, să introducă arme de contrabandă și să transfere bani pentru a cumpăra arme. Este puțin probabil ca Erdogan, despre care se știe că acționează irațional, ar trimite soldați turci să invadeze Israelul.

„Cred că ar trebui să-l luăm foarte în serios, deoarece a îndeplinit multe dintre celelalte amenințări ale sale, cum ar fi oprirea comerțului cu Israelul. El încearcă deja să-i ajute pe palestinieni, trimițând victime la spitalele din Turcia și, cu siguranță, găsește modalități de transferă bani către ei”, a mai spus el.

„După părerea mea, ceea ce va încerca să facă este să întărească forțele care luptă împotriva noastră fie prin trimiterea de bani, fie prin contrabandă peste granița egipteană. Apropo, a făcut îmbunătățiri semnificative în relațiile cu Egiptul, inclusiv contrabandă în Cisiordania și Ierusalimul a avut întotdeauna o prezență în Ierusalim, chiar dacă indirect”.

Dr. Liel a mai afirmat: „Dacă se întâmplă ceva semnificativ în Liban, Erdogan consideră că orice intrare israeliană în Liban este la jumătatea drumului către el. Ar putea trimite forțe în Liban; a făcut acest lucru în trecut, inclusiv trimiterea de distrugătoare și nave de luptă, în Liban. apele teritoriale”.

El a concluzionat: „Apropo, dacă am fi într-o poziție diplomatică adecvată, ar trebui să rupem relațiile cu el. Cu toate acestea, există o slăbiciune semnificativă în diplomația noastră; nu-l putem face să plătească un preț numai pentru declarații, așa că el exploatează efectiv situația.”