PREMIERĂ: Moderna recunoaște că vaccinul provoacă miocardită și/sau pericardită. FDA a ținut morțiș să răspundă țărilor nordice care au suspendat vaccinul Moderna din cauza apariției miocarditei

Food and Drug Administration (FDA) a răspuns săptămâna trecută țărilor nordice care au limitat utilizarea vaccinului anticovid de la Moderna, afirmând că beneficiile vaccinului depășesc riscurile, informează Epoch Times.
Oficialii din domeniul sănătății din Finlanda, Norvegia, Suedia și Islanda au suspendat utilizarea vaccinului Moderna pentru persoanele mai tinere din cauza riscului de efecte secundare, inclusiv miocardita.
Suedia a declarat că va întrerupe vaccinul pentru persoanele cu vârsta sub 30 de ani, iar Danemarca a făcut același lucru pentru cei sub 18 ani. Finlanda a declarat că bărbații sub 30 de ani nu ar trebui să primească vaccinul, în timp ce oficialii islandezi au decis că vor suspenda complet utilizarea vaccinului. Ulterior, doar Danemarca a revenit, celălalte trei țări menținându-și deciziile.
"FDA este la curent cu aceste date. În acest moment, FDA continuă să considere că beneficiile cunoscute și potențiale ale vaccinării depășesc riscurile cunoscute și potențiale pentru vaccinul Moderna COVID-19", a declarat un oficial al FDA într-o declarație pentru agențiile de presă în weekend, ca răspuns la decizia națiunilor nordice de a suspenda vaccinul pentru anumite grupe de vârstă.
Moderna, între timp, a admis într-o declarație dată după decizia țărilor nordice că "este conștientă de apariția foarte rară a miocarditei și/sau pericarditei în urma administrării vaccinurilor cu ARNm împotriva COVID-19".
"Acestea sunt, de obicei, cazuri ușoare și indivizii tind să se recupereze în scurt timp în urma tratamentului standard și a repausului. Riscul de miocardită este substanțial crescut pentru cei care contractează COVID-19, iar vaccinarea este cea mai bună modalitate de a se proteja împotriva acesteia", continuă declarația companiei.
Vaccinul Moderna este în continuare administrat în baza autorizației de utilizare de urgență a Food and Drug Administration. Cererea companiei pentru aprobarea completă este încă în curs de examinare.
La 10 octombrie, Direcția de Sănătate din Islanda a declarat că vaccinul Moderna va fi suspendat în totalitate din cauza riscului de inflamație cardiacă.
"Deoarece aprovizionarea cu vaccin Pfizer este suficientă în teritoriu ... epidemiologul șef a decis să nu folosească vaccinul Moderna în Islanda", potrivit unei declarații publicate pe site-ul Direcției de Sănătate.
Decizia a fost pronunțată din cauza "incidenței crescute a miocarditei și pericarditei după vaccinarea cu vaccinul Moderna, precum și cu vaccinarea cu Pfizer/BioNTech", continuă declarația.
Și în Suedia, oficialii au "decis să întrerupă utilizarea vaccinului Moderna, Spikevax, pentru toți cei născuți în 1991 și ulterior, din motive de precauție", se arată într-un comunicat al agenției suedeze de sănătate, potrivit unei traduceri.
Agenția a mai adăugat că există "un risc crescut de efecte secundare, cum ar fi inflamația mușchiului cardiac sau a sacului cardiac".
Mika Salminen, directorul institutului finlandez de sănătate, a declarat că Finlanda va administra în schimb vaccinul de la Pfizer bărbaților născuți în 1991 și ulterior. Finlanda oferă vaccinurile persoanelor cu vârsta de 12 ani și peste.
"Un studiu nordic la care au participat Finlanda, Suedia, Norvegia și Danemarca a constatat că bărbații cu vârsta sub 30 de ani care au primit vaccinul Moderna au avut un risc ușor mai mare decât ceilalți de a dezvolta miocardită", a spus el.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Bombă de proporții: JUSTIȚIA A SUSPENDAT LOVITURA DE STAT! Curtea de Apel a anulat hotărârea abuzivă a CCR. Turul II Înapoi

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

SISTEMUL CONTRAATACĂ: Alexandru Vasile, judecătorul curajos care a suspendat anularea alegerilor, atacat de CSM! - SOLIDARITATE! Cine este eroina Gheorghița Popescu, cea care a încercat urgentarea deciziei motivând apropierea alegerilor

Bombă cu ceas pe masa CNSAS! ”Dosarul de Securitate al președintelui CCR, Marian Enache, este la DGIA, serviciul secret al Armatei”. Paralela cu cazul Traian Băsescu, alias ”Petrov”

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)