PS Iustin al Maramureșului și Sătmarului, despre politicienii care vor să impună certificatul Covid: Au avut, săracii, un carnet de partid în buzunar. S-a înverzit carnetul acuma, trebuie să fie nu roșu, ci verde. Biserica nu va aplica!
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Preasfințitul Părinte Iustin, episcopul Maramureșului și Sătmarului, a făcut o comparație între certificatul „verde” și carnetul „roșu” din perioada comunistă, în contextul insistenței cu care se aduce în discuție impunerea certificatului Covid și pentru accesul în biserici, negată deocamdată de politicieni, nu fără un interes politic în schimb.
„Au avut, săracii, un carnet de partid în buzunar că trebuiau… așa ca și acuma cu vaccinul. Trebuiau să aibă un loc de muncă. Aceeași poveste este și astăzi cu certificatul „verde”. Să nu zic „cu vaccinul”, că nu sunt „anti-vaccinist”. Mă vaccinez în fiecare toamnă anti-gripal, care e un vaccin necesar.
Cu certificatul „verde”, așa era cu carnetul de partid. S-a înverzit carnetul acuma, trebuie să fie nu roșu, ci verde. Biserica nu va aplica! Din nou vorbesc, cum am spus de Crăciun. Biserica nu va aplica o astfel de decizie! Nici conducătorii noștri nu cred că vor avea întunecimea, imprudența și neglijența și sfidarea ca să ceară poporului român să prezinte documente când intră la Biserică. Nu se va întâmpla! Să fiți fără grijă. O spun eu, din Maramureș. Și să știți că ce spune Maramureșul contează. Nu se va întâmpla și să nu vă fie teamă, nu vă tulburați. Biserica este a noastră, a voastră și a lui Hristos. Poporul e suveran, încă e suveran.
Vrem să ne fie respectate toate rânduielile noastre. Pentru asta luptăm, nu ne lăsăm călcați în picioare!”, a transmis episcopul Maramureșului și Sătmarului, citat de Știri pe Surse, în predica rostită duminică, 5 decembrie. VIDEO:
În predica sa, episcopul s-a referit și la circulara Comisiei Europene care stabilește norme de exprimare „incluzivă”, potrivit căreia formulări precum „perioada de Crăciun” ar trebui înlocuite cu „vacanța” de iarnă, deoarece se recomandă să evităm „presupunerea că toți suntem creștini”, așa că „nu toată lumea sărbătorește Crăciunul” și „trebuie să fim sensibili la faptul că oamenii au tradiții religioase diferite”. O asemenea recomandare venită de la Bruxelles ne amintește de cenzura ateist-comunistă, care făcea ca „Moș Crăciun” să devină „Moș Gerilă”, iar Crăciunul, „sărbătorile de iarnă”.
„Iată, suntem în postul Crăciunului și ne pregătim praznicul mare și sfânt al Nașterii Domnului, dar și de toate sărbătorile creștine de iarnă. Noi zicem „sărbători creștine de iarnă”, comuniștii ziceau „sărbătorile de iarnă”, acum, la Bruxelles este o dispută ca să nu se mai folosească cuvântul Crăciun și Paști. Aberant! Aberant și demonic! Cum să nu numești Nașterea Domnului Crăciun? Și cum să nu numești Învierea Domnului Paști? Ce să zicem că e la Crăciun, Moș Gerilă, cum au zis comuniștii de stil vechi? Sau ce să zicem că e la Crăciun: sunt sărbători de iarnă laice? Nu, pentru noi este Crăciunul, este colindul, este Nașterea Domnului și ne pregătim de acest praznic mare și sfânt și nu-i luăm pe ei în seamă! Nu vă temeți! N-au ce căuta în rânduiala noastră sfântă! Nu ne vor și nu ne pot impune nimic! Avem o Biserică preaputernică, preahotărâtă, preasfântă și a poporului și care are grijă de popor și care nu va accepta aceste jocuri diabolice pe care le fac oameni fără Dumnezeu! Pentru noi, cei ce am trecut prin comunism, ne-au ajuns 45 de ani”, a tunat ierarhul Maramureșului și Sătmarului.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Biserica Cultură Politic Prima pagină Știri
Persoane: PS Iustin Sigheteanul
Locații: Baia Mare
Subiecte: certificat digital Covid certificat verde comunism de școală nouă vaccin COVID-19 Vaccinarea obligatorie
Organizații: Episcopia Maramureșului și Sătmarului
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (3)