ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Arhiepiscopul Tomisului a făcut și sâmbătă rugăciuni pentru ploaie de data aceasta pe un câmp din județul Constanța, informează Știripesurse.

Înaltpreasfințitul Teodosie a oficiat, sâmbătă, Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Ilie”, din apropierea localității Istria, urmată de slujba de parastas pentru părintele Ioil, fostul stareț al mănăstirii. Apoi, Arhiepiscopul Tomisului a citit rugăciuni de ploaie pe câmpul din apropierea mănăstirii Istria.

Cu o zi înainte IPS Teodosie a citit rugăciuni pentru ploaie la schitul Serafim de Sarov după care a poposit și în localitatea Techirghiol, de pomenirea Părintelui Arsenie Papacioc, unde i-a cerut lui Dumnezeu ca norii să slobozească ploaie liniștită și rodnică.

”Dăruiește ploaie liniștită, trecând cu vederea greșelile noastre, trimite ploile Tale peste locurile cele lipsite care au trebuință, veselește fața Pământului pentru săracii poporului Tău, pentru prunci, pentru animale, pentru toate celelalte, căci de la Tine așteaptă să le dai lor hrană la vreme potrivită. Doamne Dumnezeule, Atotștiutorule, care ridici nori de la marginea pământului, care ai făcut curgerile spre ploaie, Care scoți vânturile din visteriile Tale, cel care chemi apa mării și o verși peste fața a tot Pământul, Ție ne rugăm și cu umilință, cădem înaintea Ta, mărturisind păcatele noastre și cerând de la Tine mila cea bogată, deschide stăvilarele cerului, poruncește norilor să dea ploaie, îndură-Te de toate cele de pe Pământul Tău, îndură-Te de bătrâni, de tineri, de pruncii de la sân, de robii și roabele Tale, fii și de fiice, de toate animalele Pământului și fă să crească pâine de mâncare pentru noi și iarbă pentru animale”, a spus ÎPS Teodosie în rugăciunile sale. Mai multe fotografii de arhid. Vali Vădănoiu pe pagina Arhiepiscopiei Tomisului.