Petre Daea șterge pe jos cu marea resetare alimentară: Nu ne plac nici greierii, nici lăcustele. Dintr-un camion de lăcuste nu poate fi obținută nici măcat o lingură de făină. Har Domnului, în România avem de toate pentru hrana populației
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat că „nu este cazul să salivăm la orice propunere pe care o fac unii sau alții”, precizând că românilor nu le plac, greierii, nici lăcustele, în alimentație, ci laptele și produsele pe care le putem realiza în România, scrie ȘtiripeSurse.
Acesta a precizat de asemenea, că dintr-un camion de lăcuste nu poate fi obținută nici măcat o lingură de făină, ceea ce, în opinia sa, înseamnă că pentru o pâine e necesar un vagon de lăcuste. Întrebat ce va face dacă un grup de investitori care doresc să facă în România o fermă de crescut lăcuste sau greieri ar dori să discute cu el, ministrul a replicat: „Nu mă găsesc. Când vin, sunt plecat”.
„Sunt consecvent în ceea ce spun și ceea ce fac. Trebuie să înțelegem bine că patrimoniul acesta gastronomic al României trebuie să-l și păstrăm, să-l valorificăm și să îl și dezvoltăm în același timp. Să-l dezvoltăm prin componenta lui și să îl dezvoltăm prin ceea ce trebuie să transmitem oamenilor de fiecare dată, în așa fel încât să conștientizăm că suntem pe un traseu al respectării gusturilor, dar în același timp să nu ieșim din vadul pe care l-am cunoscut de-a lungul vremii și pe care l-am făcut de-a lungul vremii. Și sunt și constant în ceea ce afirm de fiecare dată și cu diverse ocazii, spunând tot timpul că nu este cazul să salivăm la orice propunere pe care o fac unii sau alții și nici nu putem să salivăm decât dacă ne place și nouă. Nu ne plac nici greierii, nu ne plac nici lăcustele. Ne place laptele, ne plac produsele pe care le-am realizat de-a lungul vremii și pe care le putem realiza în România, știind că avem, har Domnului, de toate, avem unde, avem cu ce, avem cu cine să facem hrana necesară populației”, a afirmat ministrul Agriculturii.
A fost întrebat de asemenea dacă aceste „noi invenții” gastronomice sunt sustenabile, totuși, având în vedere că există un dezechilibru major între numărul populației la nivel global și resursele pe care le are planeta.
„Dintr-un camion de lăcuste nu poți să faci nici o lingură de făină, ce tot ne învârtim în jurul acestei probleme. Gândiți-vă dumneavoastră, ca să faci o pâine din făină de lăcuste îți trebuie un vagon de lăcuste, să le macini, să le faci. Haideți să fim serioși”, a precizat Petre Daea.
Petre Daea a mai afirmat în intervenția de la Prima News că România va rămâne o țară producătoare și exportatoare de cereale.
„România a fost, este și va rămâne o țară producătoare de cereale și exportă de fiecare dată, chiar în condițiile anului acesta extrem de greu din punct de vedere climatic, Romănia a fost capabilă și este capabilă să-și realizeze necesarul de consum și excedent pentru export. Sunt date condițiile pedoclimatice pe care le avem și pe care trebuie să le valorificăm. Iar istețimea, pregătirea și dotarea tehnică a fermierilor ne dau această posibilitate. Din acest punct de vedere, Romănia va rămâne un exportator net de cereale pe piața externă”, a mai transmis Petre Daea.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Internetul a sărit în aer: Raportul din SUA dovedește că președintele ales Călin Georgescu a fost eliminat fraudulos. TIK TOK N-A GĂSIT NICI O DOVADĂ! Elon Musk: Alegerile din România au fost anulate ilegal. Protest la Curtea de Apel
Șoc și groază pe scena Operei Naționale București. Reacția unui spectator care a plecat după primul act: ”Don Giovanni a fost turnat într-un bordel, nu pe o scenă culturală. Grotescul și SATANISMELE au penetrat toate instituțiile culturale românești”
VOX POPULI, VOX DEI. Peste 5000 de români în numai 2 ore îi cer lui Nicușor Dan: DEMISIA, DOVEZILE, DESECRETIZAREA CSAT, ALEGERI ANTICIPATE! Reacție populară la prostia debitată de securiștii de la Cotroceni contra Congresului SUA
AVALANȘA! Au început AUDIERILE din Congresul SUA privind CENZURA și DICTATURA din UE și ROMÂNIA - VIDEO ÎN DIRECT
ȘOC: Jeffrey Epstein a fost Creierul întregii Operațiuni COVID-19
Documentele SRI care au stat la baza Loviturii de Stat sunt FALSE! ADEVĂRUL era sub ochii întregii lumi - BOMBA CARE AR PUTEA DISTRUGE DECIZIA ILEGALĂ A CCR DE ANULARE A ALEGERILOR
Recomandările noastre
Părintele Justin, interviu cu Victor Roncea: De nu ne vom păzi Ortodoxia, ne vom pierde și Neamul. Mă simt dator să apăr sufletele românilor. Ținta este libertatea - urmează dictatura și controlul absolut. Lepădăturile comuniste sunt în continuare sus
CUM SE DISTRUG TINERII - Interviu realizat de Părintele Theologos de la Sfântul Munte Athos cu Virgiliu Gheorghe Vlăescu. Slăbiciunile tinerilor: dependența de ecrane, stimuli, anhedonie - VIDEO
Părintele Justin Pârvu - 107 ani: ”Să urmăm viața și curajul mărturisirii Sfinților închisorilor. Tăcerea este mormântul pe care îl săpăm neamului nostru” (10 februarie)
Stéphane Luçon despre ONG-ul Cenzurii Funky Citizens, condusă de Elena Calistru, "partenera" consilierului lui Nicușor Dan, Radu Burnete – Motivul semnalării: ”Propagandă politică pentru Călin Georgescu”
Secțiuni: Politic Prima pagină Știri
Persoane: Petre Daea
Locații: România
Subiecte: mancarea de insecte Marea Resetare alimentara
Organizații: Ministerul Agriculturii
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)