ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Judecătoria Sectorului 1 a admis marți cererea procurorilor de prelungire cu 30 de zile a măsurii arestului la domiciliu pentru Alfred Bulai, în dosarul în care sociologul este inculpat pentru că ar fi agresat sexual studente de la SNSPA, transmite Agerpres.

De asemenea, instanța nu a fost de acord ca Alfred Bulai să își părăsească locuința pentru a merge la un control medical și nici să ia legătura cu Ioana Benga, fosta sa secretară de la SNSPA.

"Admite propunerea de prelungire a măsurii arestului la domiciliu, formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 referitor la inculpatul Bulai Alfred. Dispune prelungirea măsurii arestului la domiciliu pe o durată de 30 de zile, de la data de 05.10.2024 până la data de 03.11.2024, inclusiv. Respinge ca neîntemeiată cererea inculpatului de părăsire a imobilului pentru a se deplasa la control medical. Respinge ca neîntemeiată cererea inculpatului de modificare a măsurii arestului la domiciliu, în sensul de a i se permite să comunice cu martora Benga Corina-Ioana", se arată în decizia instanței, care nu este definitivă.

Inițial, Alfred Bulai a fost arestat preventiv pe 5 septembrie, însă a stat în arestul Poliției doar o săptămână, după ce Tribunalul București a decis pe 12 septembrie să fie plasat în arest la domiciliu.

Fostul profesor de la SNSPA este acuzat de săvârșirea infracțiunilor de folosire abuzivă a funcției în scop sexual și agresiune sexuală.

Ancheta a pornit de la o investigație jurnalistică realizată de site-ul Snoop. Alfred Bulai ar fi hărțuit sexual mai multe studente, iar o parte dintre agresiuni ar fi avut loc în timpul unor cursuri de practică, organizate în zone rurale.