ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Vizita oficială a președintelui sud-african Cyril Ramaphosa la Washington a avut un moment spectaculos după ce președintele american Donald Trump l-a acuzat public de tolerarea și încurajarea genocidului alb în Africa de Sud. În fața presei, Trump a difuzat imagini video într-un gest de diplomație directă.

Președintele american l-a acuzat pe omologul său sud-african, Cyril Ramaphosa, că ar permite comiterea unui genocid împotriva minorității albe din Africa de Sud.

La negația acestuia, Trump a solicitat să se închidă lumina în Biroul Oval și să fie adus un monitor pe care au rulat mai multe episoade tensionate din Africa de Sud. În două secvențe apăreau discursuri virulente rostite de la tribună, în care se cerea „uciderea fermierilor”. „Deci spun: ucideți fermierii, apoi luați-le pământurile? Se pare că e în regulă”, a comentat Trump. 

Un preț geopolitic ridicat

Prezent în sală, Elon Musk — care a copilărit în Africa de Sud — a rămas tăcut. Trump însă i-a luat apărarea, în contextul criticilor crescânde din țara natală. Musk a denunțat în repetate rânduri legislația sud-africană care impune ca 30% din acționariatul unei companii să fie deținut de persoane de culoare, condiție pe care el o refuză pentru a lansa Starlink. VIDEO: