Primarul Zalăului taie copacii din centrul orașului în timp ce pădurile ard în județul Sălaj - FOTO. Corina Știrb Cooper: Ciobanii nu dau foc pădurilor!
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Domnule primar al Zalăului, văd că tăiați copacii din oraș. Copaci sănătoși, vii, nu putrezi. Copaci care dau oxigen, umbră, protecție. Văd că ați tăiat în părculețul din centru și în alte locuri, și dacă, să zicem, pot înțelege cumva că aveți vreun plan urbanistic cu acest parc, nu pot înțelege de ce se taie copacii de pe marginea străzilor, așa cum am văzut azi dimineață că se întâmplă. De ce? Ce explicație logică și rațională, la vedere, aveți? Că pe cea ascunsă o cam știu. Mulți o știm.
Să aibă cumva legătură cu faptul că ard sute de hectare de pădure în tot județul? (Pentru asta nu vă învinuiesc personal, ci doar întreb.)
Doar în comuna de unde mă trag eu au ars două păduri în interval de două săptămâni. Și nu ciobanii sunt de vină, așa cum cu jumătate de gură spun pompierii, ca să aibă țapi ispășitori. Ciobanii nu dau foc pădurilor. Și nici accidente nu pot fi. Pentru că, de la un accident (un muc de țigară aruncat, un foc de tabără), se aprinde într-un singur loc, de la care se întinde eventual, nu sunt 7-10 focare de incendiu pe suprafețe întinse. Focare pe care le-am vazut cu ochii mei. Pentru că m-am dus să văd. Pentru că mă doare sufletul să văd pădurile copilăriei mele arzând!
Credeți că sunt coincidențe tăierea copacilor din orașe, în același timp cu incendiile izbucnite în păduri? Câte asemenea coincidențe să se producă până când devine matematic imposibil să mai fie coincidență?
![](https://www.activenews.ro/documente/paduri care ard la zalau.jpg)
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Eveniment Locale Prima pagină Știri
Locații: județul Sălaj Sălaj Zalău
Subiecte: Păduri România Tăieri masive de copaci
Organizații: Primăria Zalău
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)