Profesorii ies din nou în stradă: Vineri, 9 iunie, Nou Protest și Marș de la Palatul Victoria cu Pichetare la Cotroceni al sindicatelor din învățământ. COMUNICAT

Sindicatele din învățământ ne-au transmis că vineri, 9 iunie 2023, are loc un nou mare protest în Capitală, cu marș de la Palatului Victoria la Cotroceni:
„Către
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI BUCUREȘTI JANDARMERIA ROMÂNĂ
DIRECȚIA GENERALĂ DE POLIȚIE A MUNICIPIULUI BUCUREȘTI
Prin prezenta, vă aducem la cunoștință faptul că Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (cu sediul în București, B-dul Regina Elisabeta,nr. 32, Sector 5), Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” (cu sediul în București, Str. Tunari, nr. 41, Sector 2) și Federația Națională Sindicală „ALMA MATER” (cu sediul în București, Splaiul Independenței nr. 313, Sector 6) vor organiza în data de 9 iunie 2023 PICHETAREA sediului Guvernului României (București, Piața Victoriei nr. 1, sector 1 – în rondul din fața clădirii Guvernului), urmată de un MARȘ DE PROTEST, pe următorul traseu:
Sediul Guvernului (București, Piața Victoriei nr. 1, sector 1 – în rondul din fața clădirii Guvernului – Palatul Cotroceni (Bulevardul Geniului nr. 1-3, Sector 6, București), unde se va staționa timp de o oră.
Acțiunea de pichetare a sediului Guvernului se va desfășura în intervalul orar 1200 – 1230.
Participanții vor sosi la acțiune cu începere de la orele 1100.
Marșul se va desfășura în intervalul orar 1230 – 1430, urmat de PICHETAREA Palatului Cotroceni până la ora 1530.
La acțiunile de protest vor participa aproximativ 20.000 de persoane, membri de sindicat (salariați din învățământ).
Acțiunea noastră urmărește să atragă atenția asupra obligativității soluționării problemelor salariale cu care se confruntă personalul din învățământul preuniversitar și superior, în condițiile scăderii semnificative a puterii de cumpărare, determinate și de creșterea prețurilor. Nemulțumirea personalului din educație este accentuată și de refuzul guvernanților de a adopta măsuri reale pentru soluționarea revendicărilor personalului din sistemul educațional, în contextul grevei generale declanșate în învățământ declanșarea începând cu data de 22 mai 2023.
Acțiunile de protest se vor desfășura în mod pașnic și civilizat și vor afecta circulația pietonală și rutieră”, mai informează sursele citate.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Bombă de proporții: JUSTIȚIA A SUSPENDAT LOVITURA DE STAT! Curtea de Apel a anulat hotărârea abuzivă a CCR. Turul II Înapoi

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

SISTEMUL CONTRAATACĂ: Alexandru Vasile, judecătorul curajos care a suspendat anularea alegerilor, atacat de CSM! - SOLIDARITATE! Cine este eroina Gheorghița Popescu, cea care a încercat urgentarea deciziei motivând apropierea alegerilor

Bombă cu ceas pe masa CNSAS! ”Dosarul de Securitate al președintelui CCR, Marian Enache, este la DGIA, serviciul secret al Armatei”. Paralela cu cazul Traian Băsescu, alias ”Petrov”

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Educație Eveniment Prima pagină Știri
Persoane: Klaus Iohannis Ligia Deca
Subiecte: marș de protest
Organizații: Guvernul României Ministerul Educației Naționale
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (4)