ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


România ar putea reveni la stagiul militar obligatoriu dacă programele actuale de voluntariat nu vor atrage suficienți tineri.  Generalul în rezervă Virgil Bălăceanu a explicat, într-un interviu pentru Adevărul, că rezerva militară a României (formată din cetățeni care au făcut armata înainte de 2007) se află într-un proces critic de îmbătrânire, majoritatea rezerviștilor având acum între 50 și 60 de ani.

Pentru refacerea acestei rezerve, MApN testează în prezent un program-pilot pentru 3.500 de soldați voluntari în termen. Potrivit generalului, dacă rata de succes a acestui program va scădea sub 10%, clasa politică va fi nevoită să ia în calcul reintroducerea stagiului militar obligatoriu pentru a asigura capacitatea de apărare a țării.
 
„Dacă vom avea o rată de selecție de, să spunem, 75%, asta înseamnă că nu trebuie să ne gândim la reintroducerea serviciului militar obligatoriu. Dar dacă vom avea o rată de selecție față de numărul de locuri aprobate de 10% sau sub 10%, clasa politică trebuie să se gândească deja la nevoia reintroducerii serviciului militar obligatoriu în România”, a declarat Bălăceanu.

Gheorghe Piperea: Războinicii de tastatură bagă bățul prin gard

Avocatul Gheorghe Piperea a criticat dur perspectiva revenirii la serviciul militar obligatoriu, susținând că transformarea unui eșec de recrutare voluntară într-o obligație legală reprezintă o formă de abuz.
 
Piperea a avertizat că, în timp ce pe rețelele sociale se promovează un discurs pro-război, primii trimisi în cazul unui conflict vor fi militarii activi, urmați în valurile doi și trei de noii recruți care nu vor mai putea evita încorporarea.
 
„Pricepuții generali cu mintea în rezervă de la tv au conchis că, de vreme ce programul de recrutare voluntară nu are succes, trebuie să se revină la serviciul militar obligatoriu. 

Așadar: nu vreți, câțiva dintre voi, să veniți la armată de bună voie? Vă luăm pe toți forțat. Refuzați? Pușcărie. 

Între timp, useriștii și războinicii de tastatură bagă bățul prin gard pentru război. La război vor merge primii soldații aflați acum în soldă. În valurile doi și trei : noii recruți, care nu vor mai putea evita armata.

Iar în război, comandant suprem al armatei va fi …”, a scris Piperea.