ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Premierul Marcel Ciolacu i-at fi solicitat președintelui interimar Ilie Bolojan să convoace Consiliul Suprem de Apărare a Țării, pentru a pune în discuție subiectul anulării alegerilor de la sfârșitul anului trecut și pentru ca serviciile secrete se vină cu mai multe clarificări, după cum a solicitat și Călin Georgescu printr-un ULTIMATUM - producerea „dovezilor” sau recunoașterea operațiunii soroșiste - cât și, mai ales, partenerul strategic al României, SUA, prin mai multe voci, inclusiv cea a vicepreședintelui american JD Vance și a ministrului Departamentului Eficienței, miliardarul Elon Musk.
 
 
 
Totodată, ministrul de Externe, Emil Hurezeanu, dovedit că a mințit în privința întâlnirii cu emisarul special al lui Donald Trump, Richard Grenell, a fost chemat de urgență la Guvern de către premierul Marcel Ciolacu, cel care își dorește să clarifice poziționarea României, în tot contextul internațional, transmite Știripesurse.

Conform unor surse politice, Marcel Ciolacu îi va cere ministrului de Externe să îi ofere detalii despre negocierile care au loc la nivel internațional, mai ales că România a fost eliminată de la masa negocierilor la summit-ul informal al liderilor UE de la Paris.
 

De asemenea, premierul Marcel Ciolacu, vicepreședinte al CSAT, îi va solicita președintelui interimar Ilie Bolojan convocarea Consiliului Suprem de Apărare a Țării.

Premierul își dorește să clarifice poziția României, după ce vicepreședintele SUA, JD Vance, a criticat anularea alegerilor prezidențiale din România.

De asemenea, Ciolacu își dorește să clarifice poziționarea României față de noile politici ale administrației Trump, politici care afectează și România.