Secretul carantinării Timișoarei: Nu a crescut numărul infectărilor, ci a scăzut numărul paturilor prin desființarea unor unități mobile
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Criza locurilor de la ATI din Timișoara este creată artificial. În noimebrie 2020, orașul avea o rată de infectare de peste 8 la mie, însă nu intra în carantină, ci se pregătea de alegerile parlamentare. Medicii de la Spitalul Victor Babeș le recomandau timișorenilor să iasă la vot, care era prezentat la fel de „sigur” și „lipsit de riscuri” precum avea să fie lăudat, mai târziu, vaccinul „salvator”. Însă, la începutul acestei săptămâni, Timișoara a fost carantinată cu doar 7,4 infectări la mia de locuitori, mai puțin decât erau în toamnă. Membrii comitetelor de urgență nu au dat alte explicații, în afară de pretinsa ocupare integrală a locurilor la ATI, ceea ce ar face ca eventualii bolnavi de Covid-19 în stare gravă să nu mai poată fi primiți la Reanimare.
Conform datelor de la site-ul Primăriei Timișoara, în municipiu nu mai există niciun loc liber la ATI, însă urbea cu peste 400.00 de locuitori are doar 35 de locuri disponibile, după cum urmează: 6 la Spitalul Județean, 12 la „Victor Babeș”, 11 la Casa „Austria” și 6 la Spitalul Municipal. Asta deși, conform datelor oficiale, în județul Timiș există 45 de bolnavi internați în secțiile ATI, arată ȘPS.
Tot pe site-ul primăriei aflăm și explicația pentru insuficiența locurilor de la ATI. Aceasta nu este legată de creșterea cazurilor, ci de scoatarea din funcțiune a unității mobile de la Spitalul „Victor Babeș”, care avea și ea alte 12 locuri pentru bolnavii de la ATI.
Din aceasta rezultă că numărul cazurilor grave nu a crescut, ci a fost scăzut numărul de paturi. Potrivit DSP, și unitatea mobilă de la Spitalul Municipal a fost scoasă din funcțiune. Asta deși spitalul de campanie, care e și el format din corturi, încă funcționează în pofida temperaturilor scăzute din acest anotimp.
Conform DSP Timiș, la nivelul județului există 59 de paturi ATI, dupa cum urmează:
- Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara - 6 paturi;
- Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie "Dr. Victor Babeș" Timișoara - 12 paturi;
- Spitalul Clinic Municipal de Urgență Timișoara - 6 paturi;
- Casa Austria -11 paturi;
- Spitalul Municipal Lugoj - 8 paturi;
Paturi necesare pentru maternitate, pediatrie și alte specializări:
- Maternitatea Bega - 6 paturi;
- Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii "Louis Țurcanu” Timișoara - 4 paturi;
- Institutul de Boli Cardiovasculare Timișoara - 6 paturi.
Având în vedere existența unui număr tot mai mare de cazuri care necesită internarea în secția de terapie intensivă, în aceste zile se fac demersuri pentru fiabilizarea a două noi facilități ATI, și anume:
- 10 paturi la SMMIT (Spitalul Militar de Campanie) și
- 8 paturi la Clinica de Dermatologie, care aparține Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara.
Unitatea mobilă ATI este scoasă din funcțiune.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Locații: Timișoara
Subiecte: carantinare zonală Pandemie coronavirus
Organizații: DSP Timiș Primăria Timişoara
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)