ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!

ACTUALIZARE 18:13 Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, a obținut o victorie facilă în fața rusoaicei Margarita Gasparian, cu 6-0, 6-4, în prima rundă a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.021.128 dolari, scrie Agerpres.

Halep (27 ani), la primul său meci pe zgură în circuitul WTA în acest an, s-a impus într-o oră și 14 minute.

Deși a comis 4 duble greșeli, Halep a servit bine, având un procentaj de 71% la punctele cu primul serviciu. În setul secund, Halep a condus cu 4-1 și 5-2, dar Gasparian (24 ani, 65 WTA) a revenit și s-a apropiat la 5-4, românca încheind pe serviciul adversarei.

Halep, care a cucerit titlul la Madrid în 2016 și 2017, va juca în turul secund cu învingătoarea dintre britanica Johanna Konta și americanca Alison Riske. Românca și-a asigurat un cec de 42.220 euro și 65 de puncte WTA.

Știrea inițială

Jucătoarea româncă de tenis Sorana Cîrstea (93 WTA) s-a calificat, duminică, în turul doi al turneului de la Madrid, după ce a eliminat-o în runda inaugurală pe americanca Madison Keys, numărul 14 mondial și cap de serie 13.
Cîrstea s-a impus cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1. Meciul a durat oră și 45 de minute.

Românca, beneficiară de wild card, va juca în turul doi cu franțuzoiaca Caroline Garcia, locul 22 WTA.

Premiul pentru participarea în turul doi este de 42.220 de euro și 65 de puncte.