Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, după ce a învins-o pe compatrioata sa Irina Begu cu 7-6 (3), 6-3 în penultimul act. Halep (28 ani, 2 WTA), principala favorită a turneului, a obținut victoria după o oră și 31 de minute, reușind astfel a șaptea sa victorie din tot atâtea confruntări cu Begu (29 ani, 82 WTA), informează Agerpres

Primul set a fost unul echilibrat în prima sa jumătate, după care Begu a făcut un break și s-a desprins la 5-3. Halep a revenit și a egalat, 5-5, iar apoi cele două au ajuns în tiebreak, unde Halep s-a impus clar, cu 7-2.

În setul al doilea, Halep a dominat și a condus cu 2-0 și 3-1, Begu a egalat, 3-3, dar Simona a înclinat balanța, impunându-se cu 6-3.

Begu s-a calificat, sâmbătă, în semifinale, după 6-2, 4-6, 6-2 cu spaniola Sara Sorribes Tormo, meci continuat de joi seara.

Halep și-a asigurat un cec de 14.000 de dolari și 180 de puncte WTA, în timp ce Begu va primi 8.035 dolari și 110 puncte WTA.

În finală, Simona Halep o va întâlni pe belgianca Elise Mertens, a treia favorită, care a dispus de Kristyna Pliskova (Cehia), cu 7-5, 7-6 (4).