Situație critică pentru ucraineni. A căzut Vuhledar, bastionul Donbasului

Ucraina a declarat că forțele sale s-au retras din orașul Vuhledar, un bastion din sudul Donbasului care a rezistat atacurilor rusești repetate, informează The Guardian.
Comandamentul militar de la Kiev a declarat că trupele sale au părăsit Vuhledarul marți . Acestea s-au retras pentru a păstra personalul și echipamentele de luptă, a declarat acesta, adăugând că unitățile de luptă ruse au atacat din trei direcții și erau aproape de „încercuirea” orașului.
Căderea orașului Vuhledar reprezintă un impuls pentru Kremlin și vine pe măsură ce trupele ruse avansează în estul regiunii Donețk. În februarie, acestea au cucerit orașul Avdiivka, în afara capitalei regionale Donețk, ocupat în 2014.
De atunci, avansul rusesc a înghițit orașe și sate și a ajuns la mai puțin de 10 km de orașul Pokrovsk, un centru logistic situat la 80 km nord de Vuhledar. Experții în apărare consideră că Ucraina ar putea fi nevoită să se retragă din alte așezări urbane aflate sub presiune, inclusiv Toretsk și Selydove.
Canalele rusești Telegram au publicat înregistrări video cu trupe triumfătoare fluturând steagul tricolor rusesc deasupra clădirilor distruse din Vuhledar. Într-un clip, patru soldați stăteau în interiorul unui apartament înalt distrus și plasau un steag afară. „Totul va fi Rusia. Victoria va fi a noastră”, a declarat un ofițer.
De asemenea, secera și ciocanul comunist au fost ridicate.Vuhledar a fost construit inițial în jurul unei mine la mijlocul anilor 1960, când se afla în Uniunea Sovietică. Înainte de război avea o populație de aproximativ 14.000 de locuitori. Acum este o ruină întinsă, cu clădiri de apartamente distruse și cu cicatrici.
Brigada 72 mecanizată a Ucrainei a apărat Vuhledar timp de mai bine de doi ani. Marți, aceasta a declarat că rușii au suferit „numeroase pierderi ca urmare a luptelor prelungite” în timp ce încercau să ia cu asalt orașul, care se află pe o câmpie înălțată.
„În încercarea de a prelua controlul asupra orașului cu orice preț, inamicul a reușit să direcționeze rezerve pentru a efectua atacuri de flanc, care au epuizat apărarea unităților noastre”, a explicat brigada.
Rusia a susținut că a anihilat un număr mare de soldați ucraineni care fugeau. Cu toate acestea, Institutul pentru Studiul Războiului (ISW) a declarat că amploarea victimelor nu este cunoscută și a adăugat că mai mulți ar fi fost uciși sau capturați dacă Rusia ar fi reușit să îi încercuiască.
Potrivit ISW, pierderea Vuhledar nu va modifica în mod fundamental operațiunile ofensive, deoarece nu este „un nod logistic deosebit de important”. Forțele ruse controlau deja drumurile de acces din jur, a declarat institutul. Ele vor trebui acum să „manevreze” pe teren deschis pentru a se conecta cu unitățile aflate mai la nord.
Imaginea de ansamblu pentru Kiev este sumbră. Forțele ruse avansează în estul Ucrainei la cel mai rapid ritm din ultimii doi ani. O incursiune ucraineană în luna august în regiunea Kursk din Rusia a fost lansată pentru a reduce presiunea asupra trupelor sale epuizate de pe linia frontului. Aceasta a determinat Moscova să redirecționeze o parte din unitățile sale, dar acestea au venit din alte părți ale câmpului de luptă, din sud și nord-est.
Putin a declarat că principalul obiectiv politic al Rusiei a fost de a prelua întreaga regiune Donbas din sud-estul Ucrainei. În septembrie 2022, el a afirmat că a „anexat” patru regiuni ucrainene, inclusiv Donețk și Luhansk, învecinate. Moscova controlează ceva mai puțin de o cincime din Ucraina în ansamblu, inclusiv aproximativ 80% din Donbas.
După ce a obținut Vuhledar, bloggerii ruși au declarat că Rusia ar putea încerca acum să se îndrepte spre Velyka Novosilka, la puțin peste 30 km spre vest, în provincia vecină Zaporojie. Vuhledar se află aproape de o linie de cale ferată care merge spre Crimeea, pe care Moscova a cucerit-o în 2014. Forțele ruse controlează în prezent 98,5% din regiunea Luhansk și 60% din regiunea Donețk.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Bombă de proporții: JUSTIȚIA A SUSPENDAT LOVITURA DE STAT! Curtea de Apel a anulat hotărârea abuzivă a CCR. Turul II Înapoi

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

SISTEMUL CONTRAATACĂ: Alexandru Vasile, judecătorul curajos care a suspendat anularea alegerilor, atacat de CSM! - SOLIDARITATE! Cine este eroina Gheorghița Popescu, cea care a încercat urgentarea deciziei motivând apropierea alegerilor

Bombă cu ceas pe masa CNSAS! ”Dosarul de Securitate al președintelui CCR, Marian Enache, este la DGIA, serviciul secret al Armatei”. Paralela cu cazul Traian Băsescu, alias ”Petrov”

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Eveniment Externe Prima pagină Știri
Persoane: Vladimir Putin Volodimir Zelenski
Subiecte: Război Ucraina
Organizații: Armata Rusiei Armata ucraineana
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)