Șoșoacă, yoghini, șamani, energoterapeuți și maeștri reiki susțin conferințe la Sibiu, cu binecuvântarea unui preot ortodox. Conferința Internațională Holistic Fest se va desfășura la Sibiu, în perioada 24 - 26 noiembrie
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Către: Mitropolia Ardealului
Înalt Preasfințitului Părinte Dr. Laurențiu Liviu Streza
După sesiunile de mindfulness organizate în școli, grădinițe și chiar în unele biserici din România, în timpul cărora copiii au fost puși să mediteze în poziții yoghine[1], se pregătește un nou atac de tip New Age la adresa Bisericii Ortodoxe Române.
Este vorba despre Conferința Internațională de Terapii Holistice și Metafizice din România – Holistic Fest – Sibiu 2023, eveniment susținut la Sibiu, în perioada 24 – 26 noiembrie, de către Asociația Națională de Terapii Holistice și Metafizice din România[2].
Sub genericul „Sănătatea spirituală și pacea mondială”, evenimentul reunește invitați de tot felul, de la politicieni, la actori, de la maeștri reiki și yoga, la șamani. Cap de afiș este actorul Dorel Vișan, ezoterist care promovează întoarcerea la politeism în numele dacismului[3], iar organizator al evenimentului este Johann Muller-Dragoman, maestru Reiki, instructor și profesor yoga, terapeut holistic și spiritual și bioenergoterapeut[4],care își învață cursanții să se pună „în legătură cu sursa vieții și să practice anumite ritualuri spirituale „pentru ridicarea nivelului energetic, putând astfel ajunge la expansiunea conștientului și la accesarea unor nivele înalte de conștiință.”[5]
Iată și câteva din „calitățile” invitaților la conferința sincretistă de la Sibiu:
„Maestrul” Serghei Danisineste președintele Centrului de Studii și Cercetări Frontale TARKSHYA 444 din București, în cadrul căruia activează ca profesor, ținând cursuri și seminarii pe teme de bioenergo-cibernetică, telepatie, psihogeometrie sacră și numerologie secretă, precum și trans-psihologie. „Mai târziu, în viața mea a intrat un om care a fost și maestrul meu mistic Guan-Dao. El mi-a dat știința. În fiecare zi timp de 3-4 ore am studiat cum pot să scanez, cum pot să văd prin om, prin hârtie, prin documente, cum pot să văd holograme. Prima dată mi-a apărut ca o jucărie și mi-a plăcut. După un an am început să văd structura de aer, de lumina din aer și cum joacă lumina. Eu văd peste tot cosmos. Din anul 2000 am început să aud sute de mii de sunete și văd lumină peste tot.”[6]
Preotul greco-catolic și șamanul Ovidiu Coșbuc a fost recunoscut, în 1998, de către reprezentantul Dalai Lama în Italia „ca fiind încarnarea unui important Panchen Lama din trecut”.
A condus grupuri de studii în India, Himalaya, Nepal, Mexic, Peru, Egipt. Din 2007 susține conferințe internaționale pe tema „Ecosistemul planetar” și „Proiectul Mama Pământ”. „Este susținut de indigenii și șamanii din toată lumea, mai ales pentru intenția sa de a realiza o punte a Curcubeului între toate formele de spiritualitate din lume.”[7]
În emisiunea „Știința de frontieră” din data de 21 mai 2017, prof. Ovidiu Coșbuc afirmă că Mântuitorul nostru Iisus Hristos era reîncarnat, că Sf. Ioan Botezătorul s-a reîncarnat din Sf. Prooroc Ilie, că Sfinții Apostoli credeau în reîncarnare și că raiul și iadul sunt, de fapt, niște stări de conștiință, create de noi.[8]
Nu ne miră prezența, printre vorbitori, a senatoarei Diana Șoșoacă, al cărei mentor spiritual este Adrian Singurov, preot caterisit pe bună dreptate, ieșit din BOR, adept al ezoterismului, care și-a creat o proprie structură paralelă, numită „biserica cuantică”, fiind și un promotor al „evoluției spirituale” în România.[9] De altfel, „preotul” Adrian Singurov a fost unul din invitații ediției din primăvară a Holistic Fest Sibiu[10].
Ceea ce ne miră este faptul că tot acest ghiveci sincretist se va bucura de binecuvântarea unui preot ortodox din Mitropolia Ardealului, și anume pr. Vasile Davidoiu din Parohia Poienița, județul Sibiu, care va da, pe data de 24 noiembrie, binecuvântarea Conferinței Holistice, a Conferențiarilor și a tuturor celor prezenți în sală!
Pare greu de crezut că pr. Vasile Davidoiu a adus la cunoștința Mitropoliei Ardealului implicarea sa în desfășurarea unui eveniment care contravine moralei creștine și învățăturii de credință a B.O.R.
Biserica Ortodoxă condamnă vehement practicile ezoterice, de aceea solicităm ca Mitropolia Ardealului să se delimiteze oficial de Conferința Internațională de Terapii Holistice și Metafizice din România – Holistic Fest – Sibiu 2023, eveniment care promovează interese străine de ethosul românesc și de credința ortodoxă.
Denaturarea identității de neam și credință prin evenimente de acest fel, tot mai des petrecute în spațiul românesc, poate avea consecințe greu de cuantificat la nivelul conștiinței creștine și atrage după sine răspunderi pe măsură.
Comitetul de Conducere al Asociației pentru Păstrarea și Promovarea Valorilor Culturale și Naționale ale Poporului Român – ASTRADROM
Purtător de cuvânt și responsabil cu mass-media,
Marius Pop
[1] https://www.activenews.ro/stiri/Federatia-Pro-Vita-atrage-atentia-asupra-pericolelor-meditatiei-mindfulness-practicata-in-scoli-gradinite-si-chiar-biserici-185455
[2] https://holistic-international.com/event/conferinta-internationala-de-terapii-holistice-si-metafizice-din-romania-editia-a-ix-a-holistic-fest-sibiu-24-26-noiembrie-2023/
[3] http://astradrom-filiala-bihor.blogspot.com/search?q=dorel+visan
[4] https://www.terapiinaturiste.ro/terapeuti.php?terapeut=Johann-Muller-Dragoman
[5] http://mindevolutionsociety.ro/eveniment/curs-de-holistica-si-metafizica/
[6] https://atelier47.ro/2016/11/la-cafea-cu-maestrul-serghei-danisin/
[7] https://www.linkedin.com/pulse/legile-belagine-frumoase-mostenire-spiritualitatii-ne-paul/
[8] https://www.youtube.com/watch?v=WVDP0hXizPw
[9] https://revistacosmos.com/ortodoxia-cuantica-interviu-in-exclusivitate-cu-parintele-adrian-singurov/
[10] https://specialarad.ro/trei-zile-dedicate-terapiilor-holistice-si-metafizice/
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Biserica Dezvăluiri Eveniment Prima pagină Sănătate Știri
Locații: Sibiu
Subiecte: Biserica Ortodoxă despre yoga conferință Festivalul Holistic Mindfulness șamanism terapia Reiki
Organizații: Holistic Fest Mitropolia Ardealului
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (5)