Starețul Efrem Vatopedinul de la Muntele Athos despre Referendumul pentru Căsătorie: „Este o datorie duhovnicească.Coloana vertebrală a civilizației și a neamului, dar și a țării voastre, este familia”

Starețul Efrem Vatopedinul de la Muntele Athos a explicat, într-un interviu acordat Trinitas TV, de ce este important Referendumul pentru Căsătorie din 6 și 7 octombrie. „Coloana vertebrală a civilizației și a neamului, dar și a țării voastre este familia”, spune Starețul Efrem Vatopedinul, subliniind că mai întâi de toate prezența creștinilor la această consultare populară, prin care se va defini căsătoria, este o datorie duhovnicească. De asemenea, starețul Efrem Vatopedinul a deplâns faptul că politicienii legiferează acte normative care sunt împotriva Evangheliei.
Redăm mai jos pasaje din acest interviu:
„Este o datorie duhovnicească. Această problemă preocupă toată turma bisericii. Îi preocupă întâi de toate pe monahi, chiar dacă monahii nu se căsătoresc. Monahii au mai întâi datoria să susțină învățătura Bisericii și prin aceasta susțin modul de viață corect. Iar modul de viață corect este susținerea căsătoriei.
Familia ortodoxă se bazează pe evlavie și numai pe evlavie.
Biserica, prin cuvântul și prezența ei, trebuie să genereze o alarmă duhovnicească astfel încât oamenii să conștientizeze că este răspunderea lor duhovnicească să voteze la acest referendum astfel îcncat această lege să ia drumul corect, așa încât să susțină familia. Coloana vertebrală a civilizației și a neamului, dar și a țării voastre este familia. Dacă nu se susține familia, cum o să vină tinerii la monahism? Din păcate, știm cum trăiește și se comportă Europa”.
De ce se opune Biserica căsătoriilor între homosexuali?
„Pentru că viața homosexualilor este împotriva firii. Nu este o viață naturală, după fire. Chiar din Vechiul Testament se spune : Bărbat și femei i-a făcut Dumnezeu. Din cauza asta Sf. Apostol Pavel spune undeva că unul din semnele sfârșitului lumii este și faptul că oamenii o să înceapă să aibă relații trupești împotriva firii. Din păcate, asta începem să o întâlnim azi și să o legiferăm. Și asta o legiferează nu numai cei care nu au cunoștința Evangheliei, ci și senatorii și deputații botezați în numele Sfintei Treimi. Aceste legi sunt împotriva Evangheliei.
Celelalte confesiuni au demolat totul și nu îi deranjează dacă o să binecuvânteze căsătoriile homosexuale, dar în Biserica Ortodoxă asta nu se accepta niciodată.
Un om care e născut bărbat nu poate să spună: din clipa asta sunt femeie, iar după două luni să spună acum sunt bărbat. Aceste lucruri nu le primim penntru că sunt împotriva Evangheliei.
Dacă cineva este un creștin care îl iubește pe Dumnezeu, conștiința lui îi poruncește să mărturisească această iubire și în fața altora.
Astăzi nu mai există martirul sângelui, există martirul conștiinței, care se trăiește în mod absolut în monahism.”
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Bombă de proporții: JUSTIȚIA A SUSPENDAT LOVITURA DE STAT! Curtea de Apel a anulat hotărârea abuzivă a CCR. Turul II Înapoi

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

SISTEMUL CONTRAATACĂ: Alexandru Vasile, judecătorul curajos care a suspendat anularea alegerilor, atacat de CSM! - SOLIDARITATE! Cine este eroina Gheorghița Popescu, cea care a încercat urgentarea deciziei motivând apropierea alegerilor

Bombă cu ceas pe masa CNSAS! ”Dosarul de Securitate al președintelui CCR, Marian Enache, este la DGIA, serviciul secret al Armatei”. Paralela cu cazul Traian Băsescu, alias ”Petrov”

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Știri
Locații: Muntele Athos
Organizații: Biserica Ortodoxă din Grecia
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)