Stegarul Dac, torturat ca deținuții politici pe vremea ocupației sovietice: Este scos la plimbare în lanțuri, pe acoperișul pușcăriei din Giurgiu. Scene de Kafka la Tribunal: Jandarmul Tufă a vrut să-l dezbrace pe avocatul Chitic - VIDEO
Încarcerat la Penitenciarul Giurgiu, faimosul protestatar Cezar Avrămuță, cunoscut drept „Stegarul dac”, ar fi tratat, din punctul de vedere al măsurilor de securitate, la fel ca un criminal deosebit de periculos, scrie Gândul azi. Stegarul Dac, închis în urma unei înscenări a Jandarmariei, care a reclamat că omul slab ca o frunză a agresat trei zdrahoni de jandarmi, este scos la aer în lanțuri, pe acoperișul închisorii și păzit de gărzi înarmate, informează sursa citată.
Cezar Avrămuță, în vârstă de 57 de ani, a fost închis la data de 23 mai, după ce Tribunalul București i-a respins contestația împotriva deciziei Judecătoriei Sectorului 4, care, cu patru zile înainte, îi înlocuise arestul la domiciliu cu măsura arestului preventiv.
Stegarul Dac, profesor de matematic triplu licențiat, cunoscut tuturor românilor pentru fluturarea drapelului României la toate demonstrațiile, a fost trimis în spatele gratiilor după ce, în luna mai, în ziua alegerilor prezidențiale din 2025, polițiștii bucureșteni au fost sesizați că, deși era arestat la domiciliu, el și-a tăiat brățara de supraveghere electronică și a părăsit locuința. Ca urmare, a fost acuzat de evadare și distrugere, infracțiuni care s-au adăugat la acuzațiile anterioare de tulburare a ordinii și liniștii publice, violarea sediului profesional și ultraj.
Procesul său se desfășoară într-o atmosferă kafkiană cu jandarmi neobrazați și analfabeți care se șterg la fund chiar pe coridoarele Tribunalului cu legea supremă în stat, Constituția României.
Cel mai recent episod de acest gen a fost filmat și i s-a petrecut chiar unuia dintre avocații săi benevoli, Dan Chitic.
„Sergentul major Tufă Victor face legea in Tribunalul Bucuresti. Interzice susținătorilor lui Cezar Cătălin Avrămuță să poarte tricouri cu mesajul "Libertate pentru Stegarul Dac". Trăim în dictatura milițianului Predoiu.” - VIDEO
În urma acestuia, pe pagina de Facebook a Stegarului Dac a fost publicat azi următorul Apel:
LIBERTATEA DE EXPRIMARE NU SE CENZUREAZĂ CU UNIFORMA
Zilele trecute, mai mulți cetățeni care purtau tricouri cu mesajul „Eliberați Stegarul” și chipul lui Cezar Avrămuță pe holurile Tribunalului Municipiului București, nici măcar evident, ci pe sub haine, au fost opriți și somați de jandarmi să le scoată sau să părăsească zona. Motivul invocat?
„Tricourile ar fi mijloace de propagandă.”
Această afirmație nu doar că este absurdă, ci și ilegală.
Constituția României spune clar:
„Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credințelor este inviolabilă. Cenzura de orice fel este interzisă.” (Art. 30)
Purtarea unui tricou cu un mesaj civic nu este „propagandă”.
Este opinie liberă, exprimare simbolică, formă de solidaritate.
Este ceea ce face diferența între o democrație și un regim care se teme de propriul popor.
Nicio lege nu interzice purtarea de mesaje pașnice.
Jandarmeria are datoria de a menține ordinea publică, nu de a controla conștiințele și opiniile oamenilor.
A califica un mesaj de solidaritate drept „propagandă” este o formă de cenzură politică și abuz de autoritate.
Cezar Avrămuță se află de luni întregi în detenție, fără proces pe fond, într-un sistem care îl pedepsește pentru curajul de a protesta pașnic.
Acum, se încearcă și reprimarea oricărei forme de solidaritate cu el, chiar și a unei imagini imprimate pe un tricou.
Dar libertatea nu se oprește la poarta unei închisori.
Nu se închide cu lacătul.
Și nu se șterge cu amenzi.
„Eliberați Stegarul” nu e un slogan.
E un test pentru România.
Un test al conștiinței civice, al curajului și al libertății.”
Vedeți și opiniile celor doi avocați ai săi, Dan Chitic și Mihai Rapcea:
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Tucker Carlson: Chemtrails sunt reale! – Haarp, secetele, uraganele și Sabotorii Climatici – Operațiunea Popeye - 11 septembrie și ingineria climatică - Planul demonic de a distruge Planeta [traducere integrală]
Liviu Alexa l-a prins pe Marcel Boloș în fundul gol pe un site de gay. Există o ”mafie a homosexualilor” în funcții publice în România?
Atac sub Steag Fals asupra României? – Ținta: baza NATO de la Mihail Kogălniceanu - Cine se joacă cu focul peste capul nostru? - Comandantul Suprem Nicușor știe?
LIVE I-II: Conferința COVID-19, CONVERGENȚA BIO-DIGITALĂ la Parlamentul României. Interzisă abuziv de agenții vaccinării cu seruri experimentale, conferința științifică este găzduită de AUR. Invitată: geneticiana de renume mondial Alexandra Henrion-Caude
Apel disperat al medicilor. Opriți extinderea tehnologiei ARNm la vaccinuri! Risc de deteriorare genetică
Theodor Paleologu a murit. Dumnezeu să-l ierte!
Recomandările noastre
Virgiliu Gheorghe despre România și Catedrala Mântuirii Neamului: "Cel mai dureros lucru, despre care trebuie să vă vorbesc mai mult este dezbinarea" - INTERVIU ActiveNews
”Un Studiu Incomod” - un documentar tulburător despre Minciuna Vaccinurilor. Senatorul Ron Johnson: ”E dezgustător!”. Film realizat de faimosul jurnalist Del Bigtree, autorul VAXXED, tradus în română de Ionel Trandafir - VIDEO
Cum să distrugi o țară în patru pași. Fostul agent KGB Yuri Bezmanov: “Scoteți-vă bananele din urechi!”
Tucker Carlson: Chemtrails sunt reale! – Haarp, secetele, uraganele și Sabotorii Climatici – Operațiunea Popeye - 11 septembrie și ingineria climatică - Planul demonic de a distruge Planeta [traducere integrală]
Secțiuni: Eveniment Justiție Armată Servicii Prima pagină Știri
Subiecte: Corupție Justiția în România miliția gândirii
Organizații: Jandarmeria Română MAI Tribunalul Bucureşti
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (18)