Delegația României a ocupat locul 13 în clasamentul final pe medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, ediția de vară, care s-a încheiat sâmbătă, la Tbilisi (Georgia).

Bilanțul României a fost de trei medalii de aur, cinci de argint și două de bronz. Medaliile de aur au fost cucerite de înotătoarea Maria Claudia Gâdea (400 m mixt) și de atletele Georgiana Iuliana Aniței (triplusalt) și Andrea Miklos (400 m), argintul a fost câștigat de atleții Bogdan Ioan Sitoianu (lungime), Răzvan Cristian Grecu (triplusalt), Mihăiță Andrei Micu (ciocan), de judoka Răzvan Adrian Ciolan (cat. 73 kg) și perechea Ștefania Selma Cadâr/Andreea Prisăcariu (tenis, dublu feminin), în timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de înotătorul Daniel Cristian Martin (200 m spate) și de jucătoarea de tenis Ștefania Selma Cadâr (simplu feminin), informează Agerpres.

Rusia a ocupat primul loc în ierarhie, cu 17 medalii de aur, 9 de argint și 11 de bronz, urmată de Italia, 12-2-10, Franța, 9-5-8, Ungaria, 9-3-11, Slovenia, 5-6-5, Republica Moldova ocupând un remarcabil loc 6, cu 5-2-0, înaintea Marii Britanii, 4-8-8, a Spaniei, 4-7-6, Olandei, 4-3-8, Georgiei, 4-0-6, Germaniei, 3-8-6, Ucrainei, 3-7-1, României, 3-5-2, etc.

În urmă cu doi ani, la ediția de la Utrecht, România a ocupat locul 12 în clasamentul pe medalii, cu 2 de aur, 7 de argint și 7 de bronz.

Echipa Olimpică a României a participat la FOTE 2015 de la Tbilisi cu 66 de sportivi și 18 antrenori. Reprezentanții României au evoluat la șase dintre cele nouă sporturi înscrise în program, atletism, judo, gimnastică, înot, handbal (fete) și tenis.