Trump, revoltat de milogeala Europei: ”Sunt profitori. Uniunea Europeană a fost absolut oribilă cu noi” - VIDEO

Șeful de la Casa Albă s-a întâlnit marți cu ambasadorii americani și cu presa. La un moment dat Trump a fost întrebat despre o declarație a vicepreședintelui său JD Vance referitoare la Europa, în care acuza conducerea UE că a cerșit bani. Totul după scandalul scurgerii de informații secrete către un jurnalist, relatează Știripesurse.
Vance a scris într-un mesaj pe Signal că europenii ar fi cerut de pomană, iar jurnalistul l-a întrebat pe liderul american dacă este de acord cu declarația acestuia.
„Chiar vreți să vă răspund? Da, cred că au fost profitori. Ceea ce a făcut Uniunea Europeană a fost absolut oribil pentru noi. Și NATO. Au plătit miliarde de dolari. Și dacă vă uitați la Ucraina... S-au cheltuit 350 de miliarde de dolari din cauza lui Biden.
Nu ar fi trebuit să se întâmple niciodată. (...) Nu dau vina pe Europa. Ci, pe Biden, pentru că ar fi trebuit să echilibreze cheltuielile. De ce ei au dat 100 de miliarde și noi 350 de miliarde de dolari?", a răspuns Donald Trump.
Totul a plecat de la mesajele de pe mesageria Signal, care au ajuns la redactorul-șef al publicației The Atlantic, Jeffrey Goldberg, introdus fără voia lui în grupul din care făceau parte cei mai înalți oficiali ai securității naționale din SUA.
JD Vance și Pete Hegseth, secretarul Apărării, și-au arătat în aceste mesaje aversiunea față de aliații europeni.
„Nu-mi place să scot din nou Europa pe cauțiune”, a trimis Vance un mesaj. Marea Roșie, unde rebelii Houthi au atacat navele comerciale, transportă mai multe mărfuri pentru piața europeană decât pentru piața americană, a argumentat el.
„Împărtășesc pe deplin aversiunea dvs. față de pomana față de Europa. Este JALNICĂ”, a răspuns Hegseth, ceea ce arată că resentimentele administrației Trump față de unii dintre cei mai apropiați aliați ai Americii nu sunt doar pentru spectacol.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Bombă de proporții: JUSTIȚIA A SUSPENDAT LOVITURA DE STAT! Curtea de Apel a anulat hotărârea abuzivă a CCR. Turul II Înapoi

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

SISTEMUL CONTRAATACĂ: Alexandru Vasile, judecătorul curajos care a suspendat anularea alegerilor, atacat de CSM! - SOLIDARITATE! Cine este eroina Gheorghița Popescu, cea care a încercat urgentarea deciziei motivând apropierea alegerilor

Bombă cu ceas pe masa CNSAS! ”Dosarul de Securitate al președintelui CCR, Marian Enache, este la DGIA, serviciul secret al Armatei”. Paralela cu cazul Traian Băsescu, alias ”Petrov”

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Eveniment Externe Politic Prima pagină Știri
Persoane: Donald Trump
Organizații: Administrația Donald Trump Uniunea Europeană
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)