ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Ziua Arhivelor

„O instituție a Arhivelor era prevăzută a lua ființă în vederea gestionării documentelor (delelor) statului încă de la Regulamentele Organice în fiecare dintre cele două Principate Române, în Țara Românească în 1831, respectiv 1832 în Moldova. Arhivele au luat ființă, au primit și păstrat documente pe unde s-au învrednicit conducătorii vremii să le găsească sedii, adesea prin mănăstiri.

O singură Arhivă a României s-a înființat odată cu toate instituțiile moderne și cu România însăși, în procesul de unificare a instituțiilor din Țara Românească cu cele din Moldova în timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza.

Decretul 949 din 31 octombrie 1862, publicat în Monitorul Oficial nr 245 din 5 noiembrie 1862, stabilea noul cadru de funcționare pentru Arhivele Unite ale Statului român.

La mulți ani, Arhivele Nationale ale Romaniei!
La mulți ani, colegi arhiviști!”,
urează azi, Arhivele Statului.