UN NOU ACT DE UMILIRE pentru ”indigenii” români din Ucraina - considerați prin lege mai prejos decât găgăuzii ca ”băștinași”
Anatol Popescu, reprezentant al românilor din Ucraina, denunță un nou act de umilire săvârșit de puterea de la Kiev. Este vorba de un proiect legislativ dezbătut de Rada Supremă a Ucrainei prin care ”indigenii” români din Ucraina sunt considerați prin lege mai prejos decât găgăuzii ca ”băștinași”.