De Ziua Victoriei, Planeta întreagă este un Câmp de Război (GRAFIC)
Au trecut 78 de ani de la sfârșitul celui de-Al Doilea Război Mondial, despre care omenirea a sperat că va fi ultima mare conflagrație.
Nu a fost așa, nici pe departe.
Chiar și după încheierea Războiului Rece, în 1991, prin destrămarea Uniunii Sovietice, conflictele armate au continuat să facă ravagii în lume.
Războiul din Ucraina, care durează de mai bine de un an, este doar vârful însângerat al aisbergului.
Iar cursa înarmărilor a fost relansată.
O selecție de date puse laolaltă de Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED) arată că aproximativ jumătate din suprafața planetei este implicată în prezent într-o formă sau alta de conflict.
În graficul de mai jos puteți vedea indicate cu roșu statele lumii în care au fost raportate ciocniri armate între forțele guvernamentale și/sau grupări rebele, în anul 2023.

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)