România băgată la înaintare: bază de F-35 pentru apărarea Ucrainei
Franța, Germania, Italia, Marea Britanie și Finlanda (ai căror lideri au fost în Biroul Oval de mânuță cu Zelenski) nu renunță la escaladarea militară și se folosesc de România ca de un băț prin gard.
Înalți oficiali militari din cele cinci țări discută despre desfășurarea de către Statele Unite a unei formațiuni de avioane de luptă F-35 ca mijloc de descurajare a unei noi invazii rusești în Ucraina, scrie The Times de la Londra.
Locul de staționare al avioanelor ar urma să fie baza NATO pe care americanii o construiesc în România și despre care se spune că ar fi cea mai mare din lume.
Ideea a fost expusă de către reprezentanții europeni în cadrul unei reuniuni cu generalul Dan Caine, șeful Statului Major interarme al SUA, în care se discuta despre garanțiile de securitate care ar trebui oferite Ucrainei.
Sinistru pentru România este că rolul ei a fost vehiculat fără ca un reprezentant al său să fie de față, ceea ce arată că regimul Dan-Bolojan este privit ca o cantitate neglijabilă, a cărui părere nu contează și al cărui rol este doar să execute.
Și mai semnificativ este că, de la București, nu s-a auzit nici un schelălăit de protest.
PS: Să fie clar - celor șapte pitici care au mers cu Zelenski la Casa Albă nu le pasă câtuși de puțin de securitatea Ucrainei. Altminteri, în primăvara lui 2022, la câteva săptămâni după invazia Rusiei, nu ar fi aruncat în aer negocierile de pace care ar fi asigurat retragerea trupelor ruse și integritatea teritorială a Ucrainei.
Astăzi, Ucraina e cu cel puțin 20% mai mică din cauza lor. Iar ei vor să continue conflictul.
În ce-l privește pe Zelenski, doar continuarea războiului (fie el și sub o formă rece) îi poate asigura supraviețuirea politică. Și poate chiar și pe cea fizică.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Atac sub Steag Fals asupra României? – Ținta: baza NATO de la Mihail Kogălniceanu - Cine se joacă cu focul peste capul nostru? - Comandantul Suprem Nicușor știe?
Marele Rabin Shmuel Kaminetsky: Războiul din Ucraina se va încheia pe 15 ianuarie 2026 - VIDEO
Serghei Lavrov incriminează direct Marea Britanie cu privire la prezumtivul mega-atentat pus la cale împreună cu Ucraina pentru atacarea bazei NATO de la Mihail Kogălniceanu din România. Rusia: O ”spirală necontrolată de tensiune”
Vederi de la Bruxelles (II). Michael von der Schulenburg & Jeffrey Sachs: „Proiectul unor elite rupte de realitate”
UKROLIGARHII: Mega-scandalul de corupție de la Kiev și Londra poate aduce marele final pentru Zelenski prin asociatului lui, Timur Mindich - miliarde de euro deturnați din ajutoarele occidentale către buzunare private
Forțele Armate Ucrainene se dezintegrează: “La fiecare 2 minute, un soldat fuge din armată”
Recomandările noastre
Cum să distrugi o țară în patru pași. Fostul agent KGB Yuri Bezmanov: “Scoteți-vă bananele din urechi!”
Tucker Carlson: Chemtrails sunt reale! – Haarp, secetele, uraganele și Sabotorii Climatici – Operațiunea Popeye - 11 septembrie și ingineria climatică - Planul demonic de a distruge Planeta [traducere integrală]
Chemtrails nu mai sunt o teorie a conspirației: Expertul Dane Wigington explică la Tucker Carlson ce respirăm cu adevărat: aluminiu, bariu, stronțiu, mangan, surfactanți, fibre polimerice și grafen
Părintele Justin: O să vină vremea când o să te prigonească chiar ai tăi. Trebuie să ne pregătim de orice, noi cu noi trebuie să fim într-o unitate cât se poate mai apropiată, să putem rezista mai ușor. Să nu ne dispersăm, să nu ne lepădăm, să nu trădăm
Secțiuni: Prima pagină Știri Ucraina
Locații: Ucraina
Subiecte: Războiul din Ucraina
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (9)