Istoria Neamului ale Țasta de la Vădastra (III): „Mitrică, alte mașini răsturnate!”
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Mitrică s-a însurat cu Bodârca, și au avut doi băieți, Mihalache (subofițer în Armată) și Virgil (ofițer de intendență care a deținut funcții importante, inclusiv la Academia Militară).
Au mai avut trei fete: Mitra, căreia i se spunea în sat Coana Dida, Nuți, măritată Badea la Caracal, al cărei soț a fost administratorul Liceului „Ioniță Asan”, și Geta, măritată undeva prin județul Sibiu.
Geta a avut o fată, Rodica, care era adolescentă când eu eram copil, și venea verile la bunicul Mitrică. Mi-o amintesc că mereu era în costum de baie, în curte s-au la pârâul din fundul curții.
Apropo de curte, Burtosu și Mitrică împărțiseră curtea lui Țasta pe din două. Burtosu a luat partea dinspre Grigorescu, învățătorul de legendă al Vădăstrii în casa căruia e acum Primăria, iar Mitrică luat partea de peste drum de la ale Gofea.
Mitrică s-a pensionat prin anii 1930 și a mâncat pensie peste 50 de ani. Mi-l amintesc, stând pe un fel de șezlong sub un păr de lângă fântâna din curtea lui, cu ziarul în mână, mai mult moțăind decât citind.
Pe Bodârca nu mi-o mai amintesc, dar știu de la Măița că i se spunea Coana... (încă nu-mi amintesc prenumele adevărat) și se dădea și ea intelectuală, deși era analfabetă. Lua ziarul din mâna soțului și-i zicea: „Mitrică, alte mașini răsturnate”.
Îl punea invers...
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Recomandările noastre
Secțiuni: Locale Opinii Prima pagină Publicistică Știri
Persoane: Roland Cătălin Pena
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)