Istoria Neamului ale Țasta din Vădastra (XI): Primarul Dună, un Geoană "avant la lettre"
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Burtosu, Ion (Ionică ale Țasta) D. Pena, a luptat în Primul Război Mondial, fiind decorat cu medalia „Bărbăție și credință” cu spade, prin ordinul 1553 din 22 iunie 1918 ca soldat, iar într-un document din 1934 apare cu gradul de sergent.
A ținut de Regimentul 19 Infanterie, avea brevetul 26248 și era înregistrat ca agricultor.
Tita nu a făcut Al Doilea Război Mondial pentru că, înainte să ajungă pe front, fiind la artilerie, unde aveam tunuri trase de cai, la o aplicație atelajul s-a împotmolit în noroi și s-a răsturnat peste el.
Avea 12 operații la șoldul stâng, iar tija metalică pe care i-au scos-o abia prin anii 1970 cred că mai e și azi în podul casei de la Vădastra.
În schimb, fratele lui, unchiu Gheorghe, devenit ale Drăgan prin băgare în casă (asupra motivelor ce au dus la asta voi reveni), a ajuns până în munții Tatra.
În 1941, când primar era Gheorghe M. Niculcea și viceprimar Ion Georgescu, Burtosu îndeplinea funcția de secretar.
Mitrică, deja pensionar militar, a fost primar în 1938, iar Tita în anii 1950-1952, dar nu prea cred, deși în acte apare ca primar Ion I. D. Pena... Cel mai probabil e vorba tot de Burtosu.
Noi, vădăstrenii, am avut un „Geoană” cu mult înaintea țării.
Dună, care stătea pe șosea, spre ale Duche și peste drum de ale Cioacă, și mi-l amintesc în cârje, fără un picior, era proverbial. Când ceva dura foarte-foarte puțin, ca președinția lui Geoană din 2009, se spunea: „A stat cât a stat Dună primar”.
Tita mi-a explicat că vorba se trăgea de când țărăniștii îl puseseră pe Dună primar seara, iar liberalii îl dăduseră jos dimineața.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)