Autoritățile și Biserica s-au implicat pentru reducerea abandonului școlar. Soluția găsită într-un sat pentru copiii care nu merg la școală din cauza sărăciei
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Un proiect pentru combaterea abandonului școlar pentru cei care provin din familii cu posibilități reduse și care le oferă acestora șansa să își clădească un viitor a fost pus la punct de autoritățile din Ighiu, județul Alba, care împreună cu Filantropia Ortodoxă Alba Iulia asigură costurile de 15.000 de lei pentru funcționarea acestuia.
Proiectul funcționează din toamnă și este gratuit. 50 de copii din două sate ale comunei Ighiu au avut în acest semestru șansa de a rămâne după ore la școală, unde mai mulți profesori îi ajută la teme, iar rezultatele nu au întârziat să apară.
„Sunt elevi mai puțini și atunci îi putem ajuta mai bine pe fiecare dintre ei și exact acolo unde au nevoie. Au crescut notele", a povestit Sabina Bota, învățătoare pentru ȘtirileProtv.ro.
La prânz, fiecare copil primește mâncare gătită, iar la ora 16:00 vin părinții după ei. Părintii sunt încântați de acest proiect: are efecte vizibile și este gratuit.
„De multe ori nu știam să îi arăt la anumite teme și mergea așa și nu era bine. Acum însă vine de la școală, se joacă, au parte și de o masă caldă.", povestește Amalia Barabas, mama unui copil.
„Mulți copii din Ighiu și din satul Sard au fost puși în situația abandonului școlar. Prin implementarea acestui program le creăm condiții optime să meargă la școală, le dăm o masă gratuit și le asigurăm rechizite școlare.", a spus Traian Rusu, primar Ighiu.
Proiectul funcționează din toamnă și este gratuit. 50 de copii din două sate ale comunei Ighiu au avut în acest semestru șansa de a rămâne după ore la școală, unde mai mulți profesori îi ajută la teme, iar rezultatele nu au întârziat să apară.
„Sunt elevi mai puțini și atunci îi putem ajuta mai bine pe fiecare dintre ei și exact acolo unde au nevoie. Au crescut notele", a povestit Sabina Bota, învățătoare pentru ȘtirileProtv.ro.
La prânz, fiecare copil primește mâncare gătită, iar la ora 16:00 vin părinții după ei. Părintii sunt încântați de acest proiect: are efecte vizibile și este gratuit.
„De multe ori nu știam să îi arăt la anumite teme și mergea așa și nu era bine. Acum însă vine de la școală, se joacă, au parte și de o masă caldă.", povestește Amalia Barabas, mama unui copil.
„Mulți copii din Ighiu și din satul Sard au fost puși în situația abandonului școlar. Prin implementarea acestui program le creăm condiții optime să meargă la școală, le dăm o masă gratuit și le asigurăm rechizite școlare.", a spus Traian Rusu, primar Ighiu.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![](thumb-202x110-t?/articole/190820.jpg)
Andrei Nae, lector la Universitatea București, se îmbracă în fustă scurtă la facultate - NOI FOTOGRAFII
![](thumb-202x110-t?/articole/190775.jpg)
Cazul scandalos al homosexualului pedofil Kristof Lajos, care se pretindea “expert” în educație, prins în flagrant în timp ce viola un minor: Din cauza lui, Asistența socială luase copilul de la familie! Declarațiile mamei, care a sesizat Poliția
![](thumb-202x110-t?/articole/190782.jpg)
Dezvăluirile unui cercetător: Oamenii de știință din armata americană au pulverizat în secret asupra orașului St. Louis particule radioactive timp de ani de zile, pentru a testa o tehnologie de război chimic
![](thumb-202x110-t?/articole/190880.jpg)
EXPLOZIV: A apărut ȘI polițistul în fustiță, care sfidează normele! Se îmbracă în mini și rochițe la serviciu! "Omul s-a declarat femeie". E mai sexy decât prevede legea
![](thumb-202x110-t?/articole/190853.jpg)
Apelul Părintelui Gavrilă pentru Părintele Tănase și așezământul de la Valea Plopului
![](thumb-202x110-t?/articole/190799.jpg)
Homosexualul pedofil Lajos Krisstof, cunoscut ca “antrenorul de genii”, și-a recunoscut faptele - Explicația halucinantă dată anchetatorilor
Recomandările noastre
Secțiuni: Social
Locații: Alba
Subiecte: Educația românească Proiecte educație
Organizații: Biserica Ortodoxă Română
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)