Centrul de Tineret „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”, inaugurat la Reșița
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
După mai bine de patru ani de strădanie, muncă și credință că visul va fi împlinit, primăvara acestui an a adus bucuria în sufletul tinerilor din cartierul reșițean Moniom și deopotrivă o mare binecuvântare pentru părintele-paroh Mihai Ciucur. Centrul de Tineret „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” a fost inaugurat!
Martie 2014 a fost luna în care părintele Mihai Ciucur a redeschis porțile prăfuite și uitate de timp ale școlii, pentru a-și începe lucrarea într-una din încăperile bătrânei clădiri. „Nu pot descrie în cuvinte ce am găsit acolo. Un scenariu demn de filmele horror, totul aflându-se într-un stadiu avansat de degradare. Drumul a fost lung, plin cu obstacole…”povesește tânărul preot ortodox pentru www.expressdebanat.ro.
La început au fost mici activități educativ-culturale, cu 35 de copii, într-un spațiu de 25 de mp, așezați câte doi pe scaun și încălziți în zilele reci doar de o „bobarcă”. Pas cu pas, au urmat toate. Donații strânse cu trudă, proiecte câștigate cu sârguință… Peste 25 de copii proveniți din familii cu risc de excluziune au beneficiat de burse, rechizite și de participarea în diferite tabere educative. Clădirea a fost racordată la utilități, băile au fost refăcute în întregime, iar încălzirea de acum se datorează noii centrale… Și a venit ziua de 28 mai, când în prezența oficialităților și a mai multor oameni de cultură și de afaceri din județul Caraș-Severin, Centrul de Tineret „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” a fost inaugurat, după oficierea slujbei de sfințire săvârșită de către Preasfinția Sa Lucian, episcopul Caransebeșului și un sobor de preoți.
Pentru că tinerii sunt cei care beneficiază de activitățile centrului, dezvoltate de părinte și soția acestuia, seara s-a încheiat cu un moment emoționant susținut de corul de copii „PUI de CER”. Îmbrăcați în straie populare, cu sufletul curat și plin de bucurie, au cântat pentru invitați, sub atenta coordonare a doamnei preotese Ciucur.
Tot pentru ei, visul părintelui Mihai curge mai departe- într-o zi, va exista un teren de sport și va fi refăcut parcul cu locuri de joacă din Moniom. Vor urma programe noi, în care sunt atrași și părinții copiilor și cursuri susținute de specialiști în domenii importante pentru viitorul nostru. Până atunci, ca o dovadă că visul e viu, urmează excursia ce o vor face în data de 16 iunie la Mânăstirea Nera-Cheile Șușarei.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![](thumb-202x110-t?/articole/190820.jpg)
Andrei Nae, lector la Universitatea București, se îmbracă în fustă scurtă la facultate - NOI FOTOGRAFII
![](thumb-202x110-t?/articole/190775.jpg)
Cazul scandalos al homosexualului pedofil Kristof Lajos, care se pretindea “expert” în educație, prins în flagrant în timp ce viola un minor: Din cauza lui, Asistența socială luase copilul de la familie! Declarațiile mamei, care a sesizat Poliția
![](thumb-202x110-t?/articole/190782.jpg)
Dezvăluirile unui cercetător: Oamenii de știință din armata americană au pulverizat în secret asupra orașului St. Louis particule radioactive timp de ani de zile, pentru a testa o tehnologie de război chimic
![](thumb-202x110-t?/articole/190880.jpg)
EXPLOZIV: A apărut ȘI polițistul în fustiță, care sfidează normele! Se îmbracă în mini și rochițe la serviciu! "Omul s-a declarat femeie". E mai sexy decât prevede legea
![](thumb-202x110-t?/articole/190853.jpg)
Apelul Părintelui Gavrilă pentru Părintele Tănase și așezământul de la Valea Plopului
![](thumb-202x110-t?/articole/190799.jpg)
Homosexualul pedofil Lajos Krisstof, cunoscut ca “antrenorul de genii”, și-a recunoscut faptele - Explicația halucinantă dată anchetatorilor
Recomandările noastre
Secțiuni: Social
Subiecte: Averea Bisericii
Organizații: Biserica Ortodoxă Română
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)