Explozie puternică într-un club din București: 30 de morţi şi peste 146 de răniţi. Trei membri ai formației Goodbye to Gravity, încă în spital; cei doi chitariști au murit

ACTUALIZARE 19.45 Bilanțul persoanelor decedate în incendiul de la Colectiv a ajuns la 30. După ce întreaga zi medicii s-au chinuit să îl țină în viață, un bărbat aflat în stare critică a decedat, informează B1 TV.
ACTUALIZARE 17.00 Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Raed Arafat, a explicat, după o şedinţă informală de la Guvern, că numărul deceselor în urma tragediei de la club Colectiv poate creşte semnificativ, luând în calcul cumulul de probleme de sănătate pentru fiecare caz în parte, potrivit antena3.ro.
"Victimele acestei tragedii au un specific care se găseşte la astfele de evenimente. Pe lângă arsurile pe suprafaţa corpului, au apărut şi factori agravanţi. Au fost într-un spaţiu închis, în care au inhalat gaze toxice. La nivelul plămânului au fost afectaţi. Asta automat creşte gravitatea cazului şi complexitatea şi reduce şansele de viaţă."
"Cu cât stai în interior mai mult şi inspiri aceste toxice, este posibil să aibă un impact mai grav asupra corpului. Produsul care iese din fumul de ardere a bureţilor, a mobilierului include foarte multe substanţe toxice, care includ şi cianuri şi alte substanţe toxice. Au apărut traumatisme suplimentare şi în busculada creată la ieşire. Dacă luăm un ars cu apă caldă, vorbim de o arsură izolată. Aici vorbim de arsură, arsură de căi respiratorii, de leziuni şi traumatisme. Prognosticul şi şansele scad în aceste condiţii. După analiza care s-a făcut astăzi, s-a ajuns la concluzia că riscăm să mai avem decese şi chiar un număr semnificativ. Din păcate, încă numărul deceselor va creşte mai departe."
"Sunt 90 în stare gravă şi critică. Sunt 90 care pot merge către mai bine, către mai rău. Dar, din aceste cazuri, un procent, statistic vorbind, poate fi cu riscul de a sucomba în timpul tratamentului."
ACTUALIZARE 13:50 Trei membri ai formației Goodbye to Gravity — Andrei Găluț (voce), Alex Pascu (bas) și Bogdan Enache (tobe) — se află încă internați în spitalele din București, a declarat pentru AGERPRES reprezentantul Universal Music, Vlad Bușcă, aceștia fiind răniți în incendiul de la clubul Colectiv, în timpul concertului în care își lansau noul album.
ACTUALIZARE 01.11 Alte două victime ale incendiului din clubul Colectiv din Capitală au decedat, duminică, una la Spitalul de Arşi şi cealaltă la Bagdasar, numărul morţilor ajungând astfel la 29.
O explozie puternică a avut loc vineri seară, la Clubul Colectiv, din sectorul 4 din București, din apropierea Maternității Bucur, în urma căreia zeci de persoane au fost rănite, urmând a primi îngrijiri la Spitalul Universitar și la Spitalul Floreasca.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Psiholog militar Laurențiu Niculescu: Asistăm la destrămarea psihică a unei întregi națiuni. Acest lucru trebuie oprit!

Tragedie șocantă: Un fost consilier USR s-a sinucis după ce a lansat pe Facebook acuzații explozive la adresa serviciilor secrete din România, aruncându-se apoi de la etajul unui bloc - VIDEO

De la ”Vaccinare în viteza a șasea”, la Terapie Intensivă. Mihai Leu, în stare critică la Spitalul Fundeni din București. Fostul campion la box și raliuri a fost transportat de urgență cu elicopterul

Cum explică profesorul Silviu Gurlui cauzele blackout-ului din Spania

Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

CNA susține că Hitler nu a fost homosexual. CIA contrazice CNA, care devine suspect de filo-nazism în favoarea LGBT într-un nou act de cenzură: Podcastul viral al lui Damian Drăghici cu Lidia Fecioru, scos de pe Facebook și YouTube
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Social
Persoane: Gabriel Oprea Raed Arafat
Locații: București
Subiecte: Explozie club Colectiv Bucureşti
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)