Marșul minerilor de la CE Oltenia, aplaudat de colegii din Dolj. Olguța Vasilescu: Suntem alături de revendicările lor
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Circa o sută de salariați de la termocentrala Ișalnița i-au întâmpinat pe minerii și energeticienii din Gorj, plecați luni de la Rovinari, pe jos, spre București, anunță Pandurul.ro.
Cu toții colegi în Complexul Energetic Oltenia, aceștia vor să atragă atenția guvernului asupra disfuncționalităților din piața de energie, care scot artificial din piață Complexul Energetic Oltenia.
Minerii și energeticienii plecați în marșul de peste 300 de kilometri le spun oamenilor întâlniți pe traseu cum este exportată energia verde, subvenționată de fiecare dintre noi.
"Ne-au așteptat circa 100 de colegi la Ișalnița, ne-au oferit și mâncare", a spus Manu Tomescu, unul dintre cei 80 de salariați ai CE Oltenia plecați în marș spre București.
Și Lia Olguța Vasilescu și-a manifestat susținerea față de cei de la Complexul Energetic Oltenia, care în drumul spre București vor tranzita și Craiova.
”Susținem angajații Complexului Energetic Oltenia! Pe care Boc l-a vrut închis și a și semnat un angajament să se închidă în 2015, cu FMI. Numai că în 2015 Ponta era la putere și nu a mai vrut sa respecte angajamentul asumat de Boc, cu 4 ani înainte. Și pentru asta a trebuit să plece Ponta... Mâine, între 8 și 9, angajații CEO vor tranzita Craiova, în marș spre București! Suntem alături de revendicările lor!”, a spus și Lia Olguța Vasilescu.
Cu toții colegi în Complexul Energetic Oltenia, aceștia vor să atragă atenția guvernului asupra disfuncționalităților din piața de energie, care scot artificial din piață Complexul Energetic Oltenia.
Minerii și energeticienii plecați în marșul de peste 300 de kilometri le spun oamenilor întâlniți pe traseu cum este exportată energia verde, subvenționată de fiecare dintre noi.
"Ne-au așteptat circa 100 de colegi la Ișalnița, ne-au oferit și mâncare", a spus Manu Tomescu, unul dintre cei 80 de salariați ai CE Oltenia plecați în marș spre București.
Și Lia Olguța Vasilescu și-a manifestat susținerea față de cei de la Complexul Energetic Oltenia, care în drumul spre București vor tranzita și Craiova.
”Susținem angajații Complexului Energetic Oltenia! Pe care Boc l-a vrut închis și a și semnat un angajament să se închidă în 2015, cu FMI. Numai că în 2015 Ponta era la putere și nu a mai vrut sa respecte angajamentul asumat de Boc, cu 4 ani înainte. Și pentru asta a trebuit să plece Ponta... Mâine, între 8 și 9, angajații CEO vor tranzita Craiova, în marș spre București! Suntem alături de revendicările lor!”, a spus și Lia Olguța Vasilescu.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![](thumb-202x110-t?/articole/190820.jpg)
Andrei Nae, lector la Universitatea București, se îmbracă în fustă scurtă la facultate - NOI FOTOGRAFII
![](thumb-202x110-t?/articole/190775.jpg)
Cazul scandalos al homosexualului pedofil Kristof Lajos, care se pretindea “expert” în educație, prins în flagrant în timp ce viola un minor: Din cauza lui, Asistența socială luase copilul de la familie! Declarațiile mamei, care a sesizat Poliția
![](thumb-202x110-t?/articole/190782.jpg)
Dezvăluirile unui cercetător: Oamenii de știință din armata americană au pulverizat în secret asupra orașului St. Louis particule radioactive timp de ani de zile, pentru a testa o tehnologie de război chimic
![](thumb-202x110-t?/articole/190880.jpg)
EXPLOZIV: A apărut ȘI polițistul în fustiță, care sfidează normele! Se îmbracă în mini și rochițe la serviciu! "Omul s-a declarat femeie". E mai sexy decât prevede legea
![](thumb-202x110-t?/articole/190853.jpg)
Apelul Părintelui Gavrilă pentru Părintele Tănase și așezământul de la Valea Plopului
![](thumb-202x110-t?/articole/190799.jpg)
Homosexualul pedofil Lajos Krisstof, cunoscut ca “antrenorul de genii”, și-a recunoscut faptele - Explicația halucinantă dată anchetatorilor
Recomandările noastre
Secțiuni: Social
Persoane: Lia Olguţa Vasilescu
Locații: Craiova
Subiecte: Energie verde Furnizori energie electrică
Organizații: Complexul Energetic Oltenia Primăria Craiova
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)