România este pe lista statelor UE care înregistrează cea mai mare scădere a populației. Suntem codași la rata natalității și fruntași la numărul de decese

La 1 ianuarie 2017, populația Uniunii Europene (UE) a fost estimată la 511,8 milioane, comparativ cu 510,3 milioane, la 1 ianuarie 2016. Dar creșterea de 1,5 milioane nu reprezintă rezultatul diferenței dintre numărul de nașteri și cel al deceselor, ea s-a datorat exclusiv migrației, arată un raport publicat azi de Oficiul european de Statistică (Eurostat).
Cu 82,8 de milioane de rezidenți (16,2% din totalul populației UE la 1 ianuarie 2017), Germania este cel mai populat stat membru al UE, față de Franța (67 de milioane - 13,1%), Regatul Unit (65,8 de milioane - 12,9% ), Italia (60,6 de milioane - 11,8%), Spania (46,5 de milioane - 9,1%) și Polonia (38 de milioane - 7,4%). Dintre celelalte state membre, nouă au o pondere cuprinsă între 4% și 1,5% din populația UE (populația României reprezintă 3,8% din populația UE), iar 13 sunt sub 1,5%.
În 2016, populația a crescut în 18 state membre și a scăzut în zece țări membre. Cele mai mari creșteri au fost înregistrate în Luxemburg (19,8 la 1.000 de rezidenți), Suedia (14,5‰), Malta (13,8‰), Austria (9,5‰), Irlanda (10,6‰), Germania și Cipru (ambele cu 7,6‰), Danemarca (7,2‰), Marea Britanie (6,5‰) și Olanda (6‰).
În schimb, cele mai mari scăderi ale populației au fost înregistrate în Lituania (-14,2‰), Letonia (-9,6‰), Croația (-8,7‰), Bulgaria (-7,3‰) și România (-6,2‰).
Raportul Eurostat arată că România se numără și printre statele membre UE care au o rată mică a natalității (9.6 la 1.000 de locuitori), dar și o rată ridicată a mortalității (13 la 1.000 de locuitori).
În cursul anului 2016, în UE s-au născut 5,1 milioane de copii, cu doar 11.000 mai mult decât în anul precedent. În statele membre, cele mai mari rate ale natalității în 2016 au fost înregistrate în Irlanda (13,5 la 1.000 de locuitori), Suedia și Regatul Unit (ambele 11,8‰) și Franța (11,7‰), în timp ce cele mai scăzute rate au fost înregistrate în statele membre din sud: Italia (7,8‰), Portugalia (8,4‰), Grecia (8,6‰), Spania (8,7‰), Croatia (9,0‰) și Bulgaria (9,1‰).
În același timp, în 2016 au fost înregistrate 5,1 milioane de decese în UE, cu aproape 91.000 mai puține decât în anul precedent.
Irlanda și Cipru (ambele cu 6,4 la 1.000 de locuitori) și Luxemburg (6,8‰) au avut în 2016 cea mai mică rată a mortalității, urmate de Malta (7,6‰), Țările de Jos (8,7‰), Spania și Franța (ambele 8.8‰). La capătul opus al scalei se află Bulgaria (15,1‰), Letonia (14,6‰), Lituania (14,3‰), România și Ungaria (ambele cu 13‰).
În consecință, Irlanda (cu o schimbare naturală a populației sale de +7,1‰) a rămas în 2016 statul membru în care nașterile au depășit numărul de decese, înainte de Cipru (+4,7‰), Luxemburg (+3,6‰), Franța (+3.0‰), Suedia și Regatul Unit (ambele cu +2,7‰) și Malta (+2,6‰).
În treisprezece state membre UE s-a înregistrat o schimbare naturală negativă în 2016, iar numărul deceselor a depășit cu mult numărul nașterilor în Bulgaria (-6,0‰), urmată de Lituania (-3,7‰), România (-3,5‰), Croația și Letonia (ambele cu -3,4‰) și Ungaria (-3,2‰).
O schimbare naturală negativă s-a înregistrat și în Serbia (-5.1‰).

Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Psiholog militar Laurențiu Niculescu: Asistăm la destrămarea psihică a unei întregi națiuni. Acest lucru trebuie oprit!

Tragedie șocantă: Un fost consilier USR s-a sinucis după ce a lansat pe Facebook acuzații explozive la adresa serviciilor secrete din România, aruncându-se apoi de la etajul unui bloc - VIDEO

De la ”Vaccinare în viteza a șasea”, la Terapie Intensivă. Mihai Leu, în stare critică la Spitalul Fundeni din București. Fostul campion la box și raliuri a fost transportat de urgență cu elicopterul

Cum explică profesorul Silviu Gurlui cauzele blackout-ului din Spania

Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

CNA susține că Hitler nu a fost homosexual. CIA contrazice CNA, care devine suspect de filo-nazism în favoarea LGBT într-un nou act de cenzură: Podcastul viral al lui Damian Drăghici cu Lidia Fecioru, scos de pe Facebook și YouTube
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)