Să depărtăm rugina de pe suflet
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
„Cea mai mare putreziciune este dezbinarea. Românii nu se unesc nici măcar în fața morții", asta spunea părintele Adrian Făgețeanu despre noi, cu puțină vreme înainte să plece...Și uitându-ne la vremurile pe care le trăim, așa este. Nimic nu ne mai unește, nici măcar spaima că țara moare...Niciodată România nu a fost atât de zdrențuită, atât de dezbinată cum este în acest an, Anul Centenar. În loc de sărbătoare, bătaie de joc...
Nimerit spunea maestrul Dan Puric: „Cât de bine au reușit să dezorganizeze acest moment!” Gândurile mari, credința, mândria națională ori dorul unei vieți morale s-au stins, nu mai există astăzi. Un grup de intelectuali trădători, "dilematici", pun la îndoială tot ce este cinstit în acest neam. Ești îndemnat să te îndoiești, să îți insulți trecutul, să pui la îndoială istoria poporului tău, să iți privești cu neîncredere eroii...În toată această vreme poporul, bietul popor, stă cu capul întors de la ale țării...Omul modern, dezrădăcinat din glia neamului este ușor de dus, și dus rămâne...
Ernest Bernea spunea "...etica modernă a avut la temelie nu atât dorința sinceră de proprie depășire, ci mai mult dorința de întrecere între oameni. „Asta facem și noi. Ne întrecem unii cu alții, lăsând să treacă pe lângă noi prilejul unic, de a cinsti istoria unui neam care nu a trăit niciodată din sudoarea altora, Neamul Românesc...”
Să te ferești, spunea Constantin Noica, să te jinduiască cei de pe urmă, pentru ce puteai să faci, însă nu ai făcut...Ce vom spune alor noștri mai târziu? Ce am făcut? De ce am îngăduit? Stăm și ne uităm cu nepăsare cum ne este călcată în picioare toată moștenirea ființei noastre etnice de români, și asta tocmai acum, la 100 de ani de la Sfânta Unire...Oare ne vor ierta cei care vor veni? Oare ne va ajunge blestemul celor care au fost?
Omul de astăzi, omul modern omoară omenia, iar în omenie stă și demnitatea, sălășluiește și dragostea de neam și datoria pentru trecut...Suntem parcă tot mai mulți oameni moderni și tot mai puțini oameni de glie...
Bine ar fi să ne întoarcem!Ce înseamnă întoarcerea? Răspund prin condeiul aceluiași zdravăn român, Ernest Bernea: „Întoarcerea înseamnă renunțarea la inutil, la rugina sufletească..."
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![](thumb-202x110-t?/articole/190820.jpg)
Andrei Nae, lector la Universitatea București, se îmbracă în fustă scurtă la facultate - NOI FOTOGRAFII
![](thumb-202x110-t?/articole/190775.jpg)
Cazul scandalos al homosexualului pedofil Kristof Lajos, care se pretindea “expert” în educație, prins în flagrant în timp ce viola un minor: Din cauza lui, Asistența socială luase copilul de la familie! Declarațiile mamei, care a sesizat Poliția
![](thumb-202x110-t?/articole/190782.jpg)
Dezvăluirile unui cercetător: Oamenii de știință din armata americană au pulverizat în secret asupra orașului St. Louis particule radioactive timp de ani de zile, pentru a testa o tehnologie de război chimic
![](thumb-202x110-t?/articole/190880.jpg)
EXPLOZIV: A apărut ȘI polițistul în fustiță, care sfidează normele! Se îmbracă în mini și rochițe la serviciu! "Omul s-a declarat femeie". E mai sexy decât prevede legea
![](thumb-202x110-t?/articole/190853.jpg)
Apelul Părintelui Gavrilă pentru Părintele Tănase și așezământul de la Valea Plopului
![](thumb-202x110-t?/articole/190799.jpg)
Homosexualul pedofil Lajos Krisstof, cunoscut ca “antrenorul de genii”, și-a recunoscut faptele - Explicația halucinantă dată anchetatorilor
Recomandările noastre
Secțiuni: Social
Locații: București
Subiecte: Anul 2018 Anul Centenarului Marea Unire
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)