Un consilier local UDMR a reclamat Forumul Românilor din Harghita, Covasna și Mureș la CNCD, pe motiv că la Universitatea de Vară Izvoru Mureșului s-a discutat despre maghiarizarea românilor din zonă
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Forumul civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș a fost reclamat la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării(CNCD), după ce organizația a fost reclamată de către „Asociația pentru protecția drepturilor minoritare Miko Imre”, condusă de UDMR-istul Zsigmond Jozsef, consilier local al Primăriei Sfântu Gheorghe.
Joszef Zsigmond acuză Forumul Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș, dar și Centrul Cultural Toplița, în calitate de organizatori ai Universității de Vară de la Izvoru Mureșului , pe motiv că ar „instiga la ură și discriminare”, iar în cadrul evenimentului amintit s-ar prezenta „informații false cu scopul de a crea o atmosferă degradantă și naționalist șovină la adresa poporului maghiar”.
UDMR-istul susține că mai multe informații prezentate în cadrul Universității de Vară de la Izvoru Mureșului ar fi „false și în același timp au scopul instigării la ură, deoarece sunt mesaje degradante, care au caracter de propagandă naționalist-șovină, de provocare”.
Zsigmond susține că la eveniment au fost invitate persoane „care sunt cunoscuți în special pentru activitățile și manifestările lor antimaghiare”, și că organizatorii ar fi trebuit să prezinte și „o opinie contrară”. Mai exact, organizatorii „Universității de Vară” sunt acuzați sunt acuzați că au adoptat o rezoluție în care deplâng faptul că unii elevi maghiari nu învață limba română, „ceea ce favorizează segregarea pe criterii etnice și acumularea unor tensiuni nefirești în relațiile interetnice” sau că pe teritoriul României continuă procesele de maghiarizare.
De asemenea, în rezoluția participanților se face referire la consolidarea suveranității statului român pe întreg teritoriul național sau conectarea tuturor regiunilor țării, prin infrastructură corespunzătoare, la rezolvarea situației cimitirului de la Valea Uzului, ceea ce în opinia UDMR-istului reprezintă un act de discriminare.
Documentul cere autorităților prezervarea identității minorității românești din județele Covasna, Harghita și Mureș și să nu mai finanțeze proiectele care contravin intereselor naționale ale poporului român precum și ale bunei conviețuiri.
Universitatea de Vară Izvoru Mureșului s-a aflat la XII-a ediție și a reunit oameni de știință, academicieni, oameni politici, jurnaliști, cadre didactice care au discutat despre „România și românii de pretutindeni, în primul an de la Centenarul Marii Uniri”. Despre ce s-a discutat la această ediție puteți discuta aici.
Este interesant dacă UDMR-istul Joszef Zsigmond a cerut prezentarea unui punct de vedere al comunității românești în cadrul Universității de la Băile Tușnad, acolo unde, de-a lungul timpului, s-au făcut nenumărate declarații provocatoare din partea liderilor maghiari.
Jozsef Zsigmond l-a mai reclamat la CNCD și pe George Simion, liderul Mișcării România Mare în Europa, pe motiva că a scris „ținutul secuiesc” cu litere mici și prin aceasta „domnul George Simion nu respectă regiunea amintită și nici pe cei care locuiesc în acea regiune, discriminând locuitorii pe bază de naționalitate”.
Jozsef Zsigmond l-a mai reclamat la CNCD și pe George Simion, liderul Mișcării România Mare în Europa, pe motiva că a scris „ținutul secuiesc” cu litere mici și prin aceasta „domnul George Simion nu respectă regiunea amintită și nici pe cei care locuiesc în acea regiune, discriminând locuitorii pe bază de naționalitate”.
![](https://www.activenews.ro/documente/citatie izvoru muresului.jpg)
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![](thumb-202x110-t?/articole/190820.jpg)
Andrei Nae, lector la Universitatea București, se îmbracă în fustă scurtă la facultate - NOI FOTOGRAFII
![](thumb-202x110-t?/articole/190775.jpg)
Cazul scandalos al homosexualului pedofil Kristof Lajos, care se pretindea “expert” în educație, prins în flagrant în timp ce viola un minor: Din cauza lui, Asistența socială luase copilul de la familie! Declarațiile mamei, care a sesizat Poliția
![](thumb-202x110-t?/articole/190782.jpg)
Dezvăluirile unui cercetător: Oamenii de știință din armata americană au pulverizat în secret asupra orașului St. Louis particule radioactive timp de ani de zile, pentru a testa o tehnologie de război chimic
![](thumb-202x110-t?/articole/190880.jpg)
EXPLOZIV: A apărut ȘI polițistul în fustiță, care sfidează normele! Se îmbracă în mini și rochițe la serviciu! "Omul s-a declarat femeie". E mai sexy decât prevede legea
![](thumb-202x110-t?/articole/190853.jpg)
Apelul Părintelui Gavrilă pentru Părintele Tănase și așezământul de la Valea Plopului
![](thumb-202x110-t?/articole/190799.jpg)
Homosexualul pedofil Lajos Krisstof, cunoscut ca “antrenorul de genii”, și-a recunoscut faptele - Explicația halucinantă dată anchetatorilor
Recomandările noastre
Secțiuni: Social
Persoane: George Simion Joszef Zsigmond
Locații: Covasna Izvorul Mureșului
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)