Un pompier român înfruntă sălbăticia extremă și aleargă pentru copiii cu autism, „a căror cursă nu se sfârșește niciodată”: Rămân cu sechele după orice competiție extremă... dar rugăciunile m-au ajutat. Ele mă țin în picioare

Primul român care a participat la ultramaratoane în deșert alergând în scop nobil, pentru a-i ajuta pe copiii cu autism din Botoșani, pompierul Iulian Rotariu, a luat startul duminică, la un nou maraton extrem, care se desfășoară în Patagonia.
Pompierul Iulian Rotariu, din Botoșani va alerga, în perioada 12 – 19 noiembrie, alături de alți 311 maratoniști din 60 de țări, înfruntând temperaturi și condiții extreme, într-o zonă exclusiv muntoasă, cu lacuri și dune de nisip, la o altitudine de 3000 de metri.
Cursa „Racing The Planet Ultra Patagonia 2017” este organizată de Fundația 4 Deserts și se va derula în Argentina pe parcursul a 250 de kilometri, într-o zonă cu un relief extrem de variat, cursa clasându-se în primele zece în lume ca dificultate.
„Și de această dată, Iulian Rotariu va alerga în spirit caritabil, 250 de kilometri în șapte zile, pentru a face cunoscută și a sprijini <Asociația Părinților Copiilor cu Autism din Botoșani>, succesul lui însemnând un pas spre integrarea acestor copilași. Perseverența colegului nostru pentru ocuparea podiumului are ca beneficii asigurarea celor necesare copiilor cu astfel de afecțiuni, din dorința de a le oferi o copilărie fericită și un mediu propice dezvoltării. Zilnic va alerga câte un maraton, aproximativ 43 de kilometri, iar în a 5 –a zi va alerga circa 80 de kilometri”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoarul pentru Situații de Urgență Botoșani, Dorina Lupu, conform Mediafax.
Până în prezent, Iulian Rotariu a participat la trei ultramaratoane - Gobi March (China, în iunie 2016), Atacama Crossing (Chile, în octombrie 2016) și Sahara Race (în mai 2017), unde s-a clasat pe locul I la categoria lui de vârstă și locurile IV și respectiv VI la general.
Iulian Rotariu a povestit că, deși condițiile din deșert sunt greu de suportat, nu se gândește niciodată se renunțe deoarece aleargă în scop caritabil pentru copiii cu autism din Botoșani, iar rugăciunile și speranțele celor de acasă îi dau întotdeauna puterea să continue.
„De multe ori sunt întrebat de ce mă întorc să concurez la aceste maratoane extrem de dificile. Eu alerg pentru copiii a căror cursă nu se sfârșește niciodată. Totuși, sunt pompier, așa că pentru mine viața are prioritate. Chiar dacă rezultatele obținute nu mă clasează pe primul loc, eu dau cât pot... Îmi depășesc limitele, dar pentru mine viața are prioritate. Rămân oricum cu sechele după orice competiție extremă - degerături, insolație, unghii distruse... dar rugăciunile m-au ajutat. Ele mă țin în picioare - rugăciunile mele și a celor de acasă”, a povestit Iulian Rotariu.
Pompierul spune că de mic copil îi plăcea să alerge, însă abia în urmă cu câțiva ani, după o problemă în familie, și-a descoperit noua vocație - aceea de a alerga la maraton.
„De mic mi-am dorit să alerg. Alți copiii își doreau mașinuțe sau jucării, eu vroiam să alerg în deșert și la polul nord. Copiii râdeau de mine, dar acesta a fost visul copilăriei mele. Acum cinci ani, băiețelul meu a suferit o intervenție chirurgicală la Târgu Mureș. A fost operat pe inimă iar operația a durat nouă ore. În tot acest timp eu am alergat într-una în jurul spitalului din Mureș. Atunci m-a abordat cineva și m-a întrebat dacă nu vreau să particip la un maraton. Am spus nu pentru că nu-mi stătea capul la așa ceva, însă după ce am ajuns acasă am început să mă gândesc dacă nu cumva aș putea alerga la maratoane. Primul maraton la care am alergat a fost în Piatra Craiului”, a mai spus Iulian Rotariu.
La competiția din Patagonia, România va fi reprezentată și de o femeie - Cristina Vasilache, de 38 de ani, care s-a înscris și ea la ultramaraton.
Maratoniștii pornesc din apropierea Parcului Național Nahuel Huapi vor ajunge la Muntele Andez, vor trece apoi pe lângă vulcanul stins El Tronador, dar și peste peste ghețarul Ventisquero Negro.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Psiholog militar Laurențiu Niculescu: Asistăm la destrămarea psihică a unei întregi națiuni. Acest lucru trebuie oprit!

Tragedie șocantă: Un fost consilier USR s-a sinucis după ce a lansat pe Facebook acuzații explozive la adresa serviciilor secrete din România, aruncându-se apoi de la etajul unui bloc - VIDEO

De la ”Vaccinare în viteza a șasea”, la Terapie Intensivă. Mihai Leu, în stare critică la Spitalul Fundeni din București. Fostul campion la box și raliuri a fost transportat de urgență cu elicopterul

Cum explică profesorul Silviu Gurlui cauzele blackout-ului din Spania

Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

CNA susține că Hitler nu a fost homosexual. CIA contrazice CNA, care devine suspect de filo-nazism în favoarea LGBT într-un nou act de cenzură: Podcastul viral al lui Damian Drăghici cu Lidia Fecioru, scos de pe Facebook și YouTube
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Social
Locații: Botoşani
Subiecte: Lege autism Școlarii cu autism Tratament autism
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)