30 de ani de la venirea în țară a Regelui Mihai cu Prințul Nicolae de mână. Evenimentul Săptămânii - FOTO VIDEO ISTORICE
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
În perioada 25-27 aprilie (care, în 2022, coincide cu începutul Săptămânii Luminate), se împlinesc 30 de ani de la prima revenire în țară a Regelui Mihai de după căderea regimului comunist. La data de 26 aprilie 1992, când Mihai I al României se întâlnea cu românii la biserica voievodală „Sfântul Gheorghe-Nou” din București, principele Nicolae avea doar 7 ani și venise de mână cu ilustrul său bunic. Îl lăsăm să ne istorisească amintirea acelei clipe de neuitat din istoria poporului român:
„26 aprilie 1992, prima zi de Paște. O zi pe care nu o voi uita niciodată!
În urmă cu 30 de ani, bunicul meu, Ultimul Suveran al țării, se întorcea pe pământ românesc, după un exil lung și dificil. A fost primit de către oameni cu brațele deschise, cu flori și urale, cu bucurie în suflete și lacrimi în ochi, în drumul său spre biserica Sf. Gheorghe pentru a doua slujbă a Învierii.
Aveam doar 7 ani când l-am însoțit la revenirea în țară, însă acela a fost momentul care m-a marcat pentru tot restul vieții - clipa când am început să înțeleg că Mihai I nu a fost doar bunicul meu, ci și Regele României.
Acea dată va rămâne în istorie și în inimile noastre ca un moment unic, mai presus de cuvinte.” FOTO:
![](https://www.activenews.ro/documente/Regele si Nicolae la Sf Gheorghe.jpg)
![](https://www.activenews.ro/documente/Regele si Nicolae la Sf Gheorghe 2.jpg)
![](https://www.activenews.ro/documente/Regele si Nicolae la Sf Gheorghe 3.jpg)
![](https://www.activenews.ro/documente/Regele si Nicolae la Sf Gheorghe 4.jpg)
„Între 25-27 aprilie 1992, după peste 40 de ani de exil forțat, bunicul meu revenea în țară, vizitând Capitala, Curtea de Argeș și Putna.
![](https://www.activenews.ro/documente/mihai-reg1.jpg)
![](https://www.activenews.ro/documente/mihai-reg2.jpg)
![](https://www.activenews.ro/documente/mihai-reg3.jpg)
La 30 de ani distanță, m-am întors într-unul din locurile unde s-a scris o pagină din istoria României.
Pe 26 aprilie 1992, câteva sute de mii de oameni au venit în întâmpinarea Regelui Mihai I la biserica voievodală "Sfântul Gheorghe-Nou" din București, pentru a-l primi din nou "acasă". A fost unul dintre cele mai emoționante momente pe care le-am trăit vreodată, moment pe care atunci l-am privit prin ochii unui băiețel de 7 ani, care tocmai își vedea bunicul în altă ipostază - aceea de Suveran al țării.
![](https://www.activenews.ro/documente/nicolae-cu-preotii.jpg)
Am retrăit ieri acele clipe emoționante alături de cei prezenți la Sfânta Liturghie, ocazie cu care m-am rugat pentru bunicii mei. În depănarea amintirilor mi-au fost alături parohul bisericii, Pr. Emil-Nedelea Cărămizaru, Părintele Gheorghe Bogdan, parohul locașului în anul 1992 și jurnalistul Marilena Rotaru.
![](https://www.activenews.ro/documente/nicolae-evanghelie.jpg)
De asemenea, am avut onoarea de a semna pe Evanghelia, alături de semnătura bunicului meu din 1992, ceea ce a făcut ca ziua de ieri să fie cu atât mai specială pentru mine”, a scris Nicolae al Romaniei, miercuri, 27 aprilie 2022, pe Facebook.
![](https://www.activenews.ro/documente/nicolae-cu-racla.jpg)
Adresarea principelui Nicolae către credincioșii prezenți la slujbă VIDEO:
Adresarea Regelui Mihai I către poporul român la prima lui vizită în țară de după căderea regimului comunist, la Paștile anului 1992, 25 - 26 aprlie VIDEO:
30 de ani de la prima vizită a regelui Mihai în România, după 45 de ani de exil, după 45 de ani de exil 30 de ani de la întoarcerea Regelui Mihai din exil | Fragment din documentarul "Regele Mihai: Drumul către casă". VIDEO:
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)