Cristi Puiu la Cora Muntean: În momentele cele mai negre ale pandemiei am înțeles că singura ieșire din bezna asta este să te rogi. Noaptea, rugăciune, ziua, să faci totul pentru ceilalți, fără compromisurile intelectualilor, care au pus capul pe butuc

Într-unul din rarele sale interviuri, regizorul Cristi Puiu a sintetizat poetic dar foarte realist stadiul în care se află România la ora actuală și poziția pe care trebuie să și-o asume românul: rugăciunea, noaptea, lupta pentru alții, ziua.
Prezent în emisiunea Corei Muntean de la Ion Cristoiu Blog - CoraZone -, derulată în bucătăria regizorului, Cristi Puiu a spus spre încheierea acesteia:
Suntem în aer, complet în aer! Toate lucrurile care te țin și îți dau valoarea de individ au fost aruncate în aer. Cu participarea intelectualilor, în primul rând a intelectualilor, care sunt responsabili pentru asta. Care pentru un beneficiu de nimic au pus capul pe butuc. Și odată cu ei toți ceilalți, pentru care ei reprezentau ceva, un reper, o instanță morală. Aceasta este ceea ce s-a întâmplat.
Cora Muntean: Bun, suntem în aer. Și ce se întâmplă? Cădem, ne prăbușim?
Cristi Puiu: E, asta... vorba lui Țuțea: dacă i se face milă lui Dumnezeu și ne mai dă un șut în fund, poate că n-o să ne ducem așa, la vale, până în fundul iadului, dintr-o dată. Știi, ești optimist dar ești și realist. În pandemie, în momentele acelea cele mai negre ale pandemiei mă gândeam că singura ieșire din bezna asta este asumarea condiției de om și, cum spune Virgil Mazilescu - un titlu foarte frumos: un poem care intitulat „Poziția incomodă în care ne rugăm” - , asumarea acestei poziții în care nu îți rămâne decât să te rogi. Dar aceasta e legat doar de momentele de singuritate. Dar în realitate, pentru că în 24 de ore este și o zi nu doar o noapte, ziua cred că este cazul să faci tot ce poți pentru a-i ajuta pe ceilalți. Adică să te așezi - ca să citez un clasic încă în viață - „cu voia Dvs, ultimul pe listă”. Nu în capul bucatelor, să te întinzi, să profiți, să beneficiezi de tot ce-ți poate aduce și pune pe masă compromisul nenorocit pe care l-ai făcut. Să nu faci compromisuri!
EXTRAS VIDEO:
Interviul integral poate fi urmărit la: CristoiuBlog.ro.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Bombă de proporții: JUSTIȚIA A SUSPENDAT LOVITURA DE STAT! Curtea de Apel a anulat hotărârea abuzivă a CCR. Turul II Înapoi

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

SISTEMUL CONTRAATACĂ: Alexandru Vasile, judecătorul curajos care a suspendat anularea alegerilor, atacat de CSM! - SOLIDARITATE! Cine este eroina Gheorghița Popescu, cea care a încercat urgentarea deciziei motivând apropierea alegerilor

Bombă cu ceas pe masa CNSAS! ”Dosarul de Securitate al președintelui CCR, Marian Enache, este la DGIA, serviciul secret al Armatei”. Paralela cu cazul Traian Băsescu, alias ”Petrov”

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Cultură Prima pagină Știri Teatru / Film
Persoane: Cora Muntean Cristi Puiu
Locații: România
Subiecte: artiști români Plandemia
Organizații: Cristoiu Blog Ion Cristoiu Blog
Tip conținut: Interviu
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (4)