ÎPS Teodosie îi răspunde lui Th. Paleologu, care a spus că nu se pot compara piețele cu bisericile: Înseamnă că nu prea are dimensiunea spirituală, confundă sufletul cu trupul. Mai mare nevoie are omul de hrana sufletului decât de a trupului
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, i-a răspuns lui Theodor Paleologu, care considera un „derapaj” nociv dorința ierarhului ca autoritățile să îngăduie participarea credincioșilor la slujba de Înviere, cu respectarea normelor de siguranță, la fel cum procedează în cazul altor instituții sau locuri unde activitatea cu public nu a fost suspendată. „D-l Paleologu nu prea are dimensiunea spirituală. Dânsul confundă sufletul cu trupul. Mai mare nevoie are omul de hrana sufletului decât de hrana trupului”, a explicat ÎPS Teodosie în cadrul unui dialog duhovnicesc în direct cu ascultătorii Radio Dobrogea, transmis live pe Facebook de Arhiepiscopia Tomisului.
„A comenta restricțiile impuse poate s-o facă oricine. Ordinele militare nu au întotdeauna logică -cum n-are nici acest ordin o logică coerentă-, pentru că îmi spun creștinii: de ce piețele au ajuns să fie mai sfinte decât bisericile? Că acolo e înghesuială și nu-i acuză nimeni pe cei din piețe că îmbolnăvesc pe cineva. De ce bisericile sunt socotite focare de infecție? Eu nu spun de la mine, eu spun ce spun oamenii și, sigur, în logică sunt oarecum îndreptățiți (s-o spună -n.r.)”, susține Arhiepiscopul Tomisului.
Răspunzându-i lui Theodor Paleologu care, în ultimele zile, a contestat dorința exprimată de ierarh ca autoritățile să permită accesul credincioșilor în curtea bisericilor la slujba de Înviere, pe motiv că nu putem să comparăm bisericile cu piețele, pentru că de la biserică nu luăm mâncare cu sacoșa, ÎPS Teodosie a spus că regretă căderea lui Paleologu, care nu face distincție între nevoile trupului și cele ale sufletului.
„Înseamnă că d-l Paleologu nu prea are dimensiunea spirituală. Dânsul confundă sufletul cu trupul. Mai mare nevoie are omul de hrana sufletului decât de hrana trupului, pentru că sufletul dă personalitate omului, nu trupul! Trupul fără suflet este mort. Sufletul fără trup rămâne viu. Și aceasta o demonstrează chiar știința.
Îmi pare rău că atât de mult a coborât d-l Paleologu încât confundă sufletul cu trupul și mă acuză... știu de ce, dar nu vreau s-o spun public. Și mă miră, că eu am avut niște întâlniri cu el. Sigur, n-am putut să am întâlniri (în care) chiar să mă expun, cum ar fi dorit dânsul”, a adăugat Arhiepiscopul Tomisului.
Cuvintele lui Theodor Paleologu la care făcea referire ierarhul fuseseră postate cu o seară înainte pe Facebook, intelectualul pretins conservator opinând că Biserica nu e prăvălie unde să te duci cu punga să te aprovizionezi cu cele necesare, acest argument fiind adus în favoarea menținerii bisericilor închise pentru public de Înviere.
„În disputa legată de deschiderea bisericilor în noaptea de Înviere ar trebui să mai și gîndim, nu doar să repetăm clișee și sloganuri.
1) Analogia cu magazinele de mîncare este ineptă. Bunurile spirituale sînt diferite de cele materiale și nu te duci să le iei cu punga de la magazin. Biserica nu e prăvălie.
2) Argumentul că bisericile nu s-au închis în timpul epidemiilor de ciumă din secolele VI și XIV demonstrează exact contrariul. Pe atunci nu se știa nimic despre răspîndirea epidemiilor.
3) Există o specie de apucați care au impresia că se opun secularizării, dar care, de fapt, o accelerează prin atitudinile lor lipsite de minte. Se tot încăpățînează să ofere adversarilor lor nuielele cu care să fie flagelați. Și nu doar ei, ci întrega Biserică. Biserica Ortodoxă Română trebuie să evite cu orice preț să fie asociată cu o explozie a cazurilor de coronavirus.
4) Comparația cu persecuția din timpul regimului comunist nu este doar cretină, ci de-a dreptul nerușinată.
5) Vocile care cer deschiderea bisericilor de Paște sînt cu totul minoritare. Un singur episcop a derapat grav. Majoritatea ierarhilor, preoților și credincioșilor au o atitudine înțeleaptă și responsabilă.
6) În sfîrșit și cel mai important, dacă ieșim în noaptea de Înviere pe balcoane, dacă aprindem cîte o lumînare și cîntăm "Cristos a-nviat", transformăm întreaga țară într-o imensă biserică. Să fim creștini, nu cretini”, a scris Theodor Paleologu miercuri seară pe contul lui de Facebook. Opțiunea acestuia pentru „î” acolo unde se scrie cu „â” și pentru „Cristos” în loc de „Hristos” vorbește de la sine.
Theodor Paleologu a candidat în primul tur al alegerilor prezidențiale din 2019 din partea PMP, partid fondat de Traian Băsescu, arogându-și o imagine de intelectual conservator, apropiat valorilor tradiționale. De aceea, el a ieșit pe locul 2 în preferințele cititorilor exprimate la un sondaj realizat de ActiveNews înainte de alegerile din toamna trecută. Cu toate acestea, Theodor Paleologu nu a reușit să treacă de primul tur al alegerilor prezidențiale din 2019, calificându-se pe locul al V-lea cu 527.098 voturi, conform rezultatelor finale transmise de Biroul Electoral Central.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Știri
Persoane: IPS Teodosie Klaus Iohannis Theodor Paleologu
Locații: Constanţa
Organizații: Arhiepiscopia Tomisului Radio Dobrogea
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)