Mesajul DUR al unui om de teatru: "Scăpăm de regizor și vine ISU să ne regizeze?"
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Actrița Teatrului de Comedie din București, Dorina Chiriac, a postat pe Facebook un mesaj tranșant, ca răspuns la decizia Inspectoratului pentru Situații de Urgență de interzicere a folosirea făcliilor și a lumânărilor la teatru, operă, restaurante sau cluburi.
"Scăpăm de regizor și vine ISU să ne regizeze?" se întreabă artista pe contul său, sugerând că măsura a fost luată pentru ca ISU "să-și continue somnul liniștit care-a fost tulburat un pic de Colectiv".
Redăm aici postarea Dorinei Chiriac;
"Duniașa intră cu o lumânare și Lopahin cu o carte în mână în Livada de vișini de Cehov (nu, ISU, ăsta nu e companie aeriană).
Până acum orice spectacol în care se foloseau lumânări aprinse, țigări, pipe, artificii, făclii erau supravegheate atent din culise de pompierii teatrului si de tot personalul tehnic si artistic.
De acum mi se interzice să aprind o lumânare când joc eu "Scorpia îmblânzită" a lui Shakespeare (e scriitor, ISU, nu e un cocktail). De fapt, mi se arată că ar fi bine ca totu'n jur să fie plastic, inclusiv flacăra de lumânare, eu să fiu Barbie, și Alex, partenerul meu, să fie Ken. Și nu ne mai luptăm (așa e piesa, ISU), că ies scântei. Ce dacă totul e ignifugat până în dinți în jur? De fapt, cel mai și cel mai sigur, ca ISU să nu se urnească dintre perne, și să-și continue somnul liniștit care-a fost tulburat un pic de Colectiv, of, of, este să stăm noi, Ken-Petruchio și Barbie-Catarina, ca două lemne de plastic țn picioare, să zicem textu', și-aia e. Dar nu, mai bine, scăpăm de regizor și vine ISU să ne regizeze? A, nu, că asta-nseamnă să citească. Să se ridice din pătuțul lui ignifugat și sigur.
Nu, lasă, ISU, nu te gândi, că iese fum. Nu, mai bine, îți faci tu bine treaba ta, și mi-o fac eu (în siguranță) pe a mea?
Eu înțeleg că te-ai speriat, ISU, copilule, că ai pățit asta cu Colectivul, dar știi, soluția nu e "nu mai gătiți cu flacără de aragaz, nu mai aprindeti lumânări, nu vă mai încălziți la sobă". Ce mai urmează? Se retrag de la vânzare și chiar de la producție chibriturile și brichetele? Nu mai ieșim din casă că nimic nu-i sigur? PĂI, FĂ SĂ FIE SIGUR! Întărește controale și măsuri de siguranță, educă și responsabilizează, ISULE!
Doamne ferește să fii înghițitor de torțe pe vremea asta! Te-apuci de ronțăit lanterne. Doamne ferește să fii magician! Alo, Circu', se aude-acolo-n spate?
Ne întărim școlile pe dinafară cu gardieni, cu camere de supraveghere din toate unghiurile, cu percheziții umilitoare care induc panica, ridicăm garduri, punem lacăte și lanțuri, îndepărtăm cuțite și brichete și petarde. Dar înăuntru nu facem nimic. În conștiință.
Știu, e mai greu. Dar frica naște violență. Și armă poate fi și un creion. Durează o secundă să comiți o crimă c-un creion. Să interzicem scrisul, că nu-i sigur".
"Scăpăm de regizor și vine ISU să ne regizeze?" se întreabă artista pe contul său, sugerând că măsura a fost luată pentru ca ISU "să-și continue somnul liniștit care-a fost tulburat un pic de Colectiv".
Redăm aici postarea Dorinei Chiriac;
"Duniașa intră cu o lumânare și Lopahin cu o carte în mână în Livada de vișini de Cehov (nu, ISU, ăsta nu e companie aeriană).
Până acum orice spectacol în care se foloseau lumânări aprinse, țigări, pipe, artificii, făclii erau supravegheate atent din culise de pompierii teatrului si de tot personalul tehnic si artistic.
De acum mi se interzice să aprind o lumânare când joc eu "Scorpia îmblânzită" a lui Shakespeare (e scriitor, ISU, nu e un cocktail). De fapt, mi se arată că ar fi bine ca totu'n jur să fie plastic, inclusiv flacăra de lumânare, eu să fiu Barbie, și Alex, partenerul meu, să fie Ken. Și nu ne mai luptăm (așa e piesa, ISU), că ies scântei. Ce dacă totul e ignifugat până în dinți în jur? De fapt, cel mai și cel mai sigur, ca ISU să nu se urnească dintre perne, și să-și continue somnul liniștit care-a fost tulburat un pic de Colectiv, of, of, este să stăm noi, Ken-Petruchio și Barbie-Catarina, ca două lemne de plastic țn picioare, să zicem textu', și-aia e. Dar nu, mai bine, scăpăm de regizor și vine ISU să ne regizeze? A, nu, că asta-nseamnă să citească. Să se ridice din pătuțul lui ignifugat și sigur.
Nu, lasă, ISU, nu te gândi, că iese fum. Nu, mai bine, îți faci tu bine treaba ta, și mi-o fac eu (în siguranță) pe a mea?
Eu înțeleg că te-ai speriat, ISU, copilule, că ai pățit asta cu Colectivul, dar știi, soluția nu e "nu mai gătiți cu flacără de aragaz, nu mai aprindeti lumânări, nu vă mai încălziți la sobă". Ce mai urmează? Se retrag de la vânzare și chiar de la producție chibriturile și brichetele? Nu mai ieșim din casă că nimic nu-i sigur? PĂI, FĂ SĂ FIE SIGUR! Întărește controale și măsuri de siguranță, educă și responsabilizează, ISULE!
Doamne ferește să fii înghițitor de torțe pe vremea asta! Te-apuci de ronțăit lanterne. Doamne ferește să fii magician! Alo, Circu', se aude-acolo-n spate?
Ne întărim școlile pe dinafară cu gardieni, cu camere de supraveghere din toate unghiurile, cu percheziții umilitoare care induc panica, ridicăm garduri, punem lacăte și lanțuri, îndepărtăm cuțite și brichete și petarde. Dar înăuntru nu facem nimic. În conștiință.
Știu, e mai greu. Dar frica naște violență. Și armă poate fi și un creion. Durează o secundă să comiți o crimă c-un creion. Să interzicem scrisul, că nu-i sigur".
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)